Archiwum Polityki

Wiek XX – już historia

[warto mieć w biblioteczce]

Jost Dülffer: Jałta, 4 lutego 1945. Druga wojna światowa i dwubiegunowy podział świata. Przekład Małgorzata Zaborska. Wydawnictwo Adamantan. Warszawa 2000, s. 296

Pod koniec ubiegłego roku ukazały się w serii „Najważniejsze dni XX wieku” dwie książki (Valker R. Berghahn: „Sarajewo, 28 czerwca 1914. Zmierzch dawnej Europy” oraz Helmut Mejcher: „Synaj, 5 czerwca 1967. Zarzewie konfliktów na Bliskim Wschodzie”). Ta jest trzecią, a będzie ich dwadzieścia. Budowane są na podobnej zasadzie: wydarzenie tytułowe jest pretekstem do przedstawienia sytuacji doń prowadzącej oraz konsekwencji wynikających z wydarzenia. Jest więc w tym tomiku rozdział o traktacie wersalskim, a kończy się on na wojnie koreańskiej. Teksty w tej serii pisane są przez profesorów uniwersyteckich, co gwarantuje jakość. Całkowita rezygnacja z ilustracji stanowi wyzwanie, bo przedstawiane stulecie było wiekiem nie tylko słowa, ale i obrazu. W wypadku serii chodziło oczywiście, żeby była jak najtańsza, ale i tak tomiki kosztują po 26 zł.

Dobra popularyzacja polega na tym, by kompetentnie, ale w sposób zrozumiały i ciekawy opisać problem. Może nim być teoria względności, budowa mózgu, wydarzenie historyczne. Ta seria warunek ten spełniła.

Andrzej Garlicki

[lektura obowiązkowa]
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców]
[czytadło]
[złamane pióro]
Polityka 27.2000 (2252) z dnia 01.07.2000; Kultura; s. 60
Reklama