Archiwum Polityki

Czas na wolne

Co ósma osoba (13 proc.) pytana przez CBOS o to, jak spędza wolny czas, twierdzi, że w ogóle nie zna takiego pojęcia. Mniej niż dziesięć godzin tygodniowo ma tylko dla siebie co szósty badany (16 proc.). Prawie jedna czwarta Polaków (23 proc.) przyznaje, że w dni powszednie nie ma w ogóle czasu dla siebie. Jednocześnie co dziewiąta osoba (11 proc.) twierdzi, że ma go aż w nadmiarze.

Spędzanie wolnego czasu w Polsce kojarzone jest bezpośrednio z oglądaniem telewizji i filmów na DVD. Tak spędza „wolne” ponad połowa respondentów – telewizja i DVD znalazły się na pierwszym miejscu wśród wskazywanych aktywności pozazawodowych. Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) w wolnym czasie czyta prasę i książki, przeznaczając na to nieco ponad siedem godzin w tygodniu.

Tylko 24 proc. badanych spaceruje, na co poświęca nieco ponad 8 godzin tygodniowo.

Niemal tyle samo osób twierdzi, że w wolnym czasie zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, robieniem zakupów oraz pracami remontowymi lub gospodarczymi w domu – przeznaczają na to blisko 12 godzin tygodniowo. Co piąty badany zajmuje się swoim hobby, przeznaczając na to 10 godzin w tygodniu. Tyle samo osób spędza swój wolny czas biernie – drzemiąc lub nic nie robiąc. 20 proc. Polaków spędza wolny czas poza domem, na działce, w ogrodzie, na wycieczkach, w lesie. Na ósmej pozycji znalazło się życie towarzyskie (18 proc.), następnie uprawianie sportu (16 proc.), korzystanie z komputera i Internetu (11 proc.) lub słuchanie radia czy muzyki z płyt (9 proc.). Na dalszych miejscach ankietowani wymieniali m.in. opiekę nad dziećmi i wnukami (7 proc.) oraz kontakty z rodziną (6 proc.). Aż 32 proc. ankietowanych deklaruje, że zdarza im się pracować zarobkowo w soboty i niedziele.

Polityka 33.2006 (2567) z dnia 19.08.2006; Społeczeństwo; s. 78
Reklama