Archiwum Polityki

Do czego masz charakter

Powoli kończą się wakacje, dla kilkuset tysięcy młodych ludzi nadchodzi czas wysyłania CV. Trzeba decydować, teraz już serio, co człowiek chce w życiu robić. Ale pod plażowymi parasolami również tych, co już wybrali, dopada niepokój, czy aby nie podążają w życiu jakąś fałszywą ścieżką, a nieraz i radykalne postanowienie: od powrotu zmieniam swoje życie, koniec z nudą i monotonią, szukam nowych wyzwań.

Zanim zaczniesz się wspinać po szczeblach kariery zawodowej, zmieniać zawód, szukać nowego powołania, warto zadać sobie pytania, jaki jesteś, w jakich sytuacjach czujesz się lepiej, a w rezultacie – do czego tak naprawdę się nadajesz.

W potocznym rozumieniu słowa charakter i cecha charakteru wydają się bardzo oczywiste. Operujemy nimi bez większego namysłu, przypisując sobie i innym rozmaite cechy: ktoś jest nerwowy, inny zarozumiały lub pewny siebie, sentymentalny, cyniczny bądź egoista. Bez trudu też wskażemy dobre i złe cechy charakteru. Ale co o tym mówi współczesna psychologia? Czy można naprawdę poznać i ocenić swój charakter? Czy możemy określić, do czego mamy psychiczne predyspozycje? I czy wybierając np. zawód, studia lub miejsce pracy nie popełniliśmy błędu niedopasowania?

Nie jest tak, że do sukcesu zawodowego trzeba w tych trzech kategoriach bić jakieś rekordy. Wbrew potocznym wyobrażeniom nie ma uniwersalnej najlepszej osobowości; te same konstelacje cech mogą prowadzić do sukcesu w jednym zawodzie, w innym zaś być źródłem ciągłych problemów. Sprawdź zatem, do czego tak naprawdę się nadajesz.

W skeczu grupy Monthy Pythona do doradcy zawodowego przychodzi pan, który chciałby zostać treserem lwów. Ta adrenalina, te emocje – wykrzykuje. Problem polega na tym, że zdaniem doradcy zawodowego ma on predyspozycje na idealnego księgowego. „Ależ ja jestem księgowym!” – odpowiada pan i dalej przekonuje, że tak naprawdę praca tresera lwów jest dla niego wymarzonym zajęciem. Jak to u Monthy Pythona – księgowy pomylił lwa z mrówkojadem. To dość częsta sytuacja: nasze wyobrażenie na swój temat może nas narazić na brutalne zderzenie z realiami (lwem).

Czy w ogóle mamy cechy

Badacze ciągle prowadzą spór o to, na ile zachowania człowieka wynikają z jego wewnętrznych skłonności, a na ile są reakcją na zmienne warunki otoczenia.

Polityka 32.2006 (2566) z dnia 12.08.2006; Raport; s. 4
Reklama