Skończył się okres rozkwitu.
Dong Tao
ekonomista z Hongkongu
Chińczycy przyzwyczaili światową gospodarkę, że produkują tanio i w każdej ilości. Tymczasem od kilku miesięcy chińskie towary kosztują coraz więcej, bo rosną koszty produkcji. Nie udaje się poskromić inflacji, drożeją surowce i żywność, robotnicy domagają się wyższych pensji, rząd znosi ulgi dla eksporterów i zaczyna dbać o środowisko. Ekonomiści, w tym poważany w Azji Dong Tao, od dawna ostrzegają, że Chiny kiedyś przestaną być fabryką świata. To już widać: produkcja mebli przenosi się do Indonezji, inne branże przechodzą do Wietnamu i Bangladeszu.
•
Musimy zwiększyć aktywność w kosmosie.
Mahmud Ahmadineżad
prezydent Iranu
Iran zrobił pierwszy krok w podboju kosmosu. W 29 roku rewolucji z sukcesem wystrzelono pierwszą irańską rakietę kosmiczną. Za rok Teheran wyniesie na orbitę okołoziemską satelitę komunikacyjnego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie niedawne doniesienia wywiadu USA, który uspokajał, że w najbliższym czasie Iran nie zbuduje ani bomby atomowej, ani rakiet dalekiego zasięgu.
•
Włochy zasługują na zakończenie konfliktów, podziałów i politycznego imposybilizmu.
Walter Veltroni
mer Rzymu
Kiedy upadł rząd Romano Prodiego, podliczono, że w ciągu ostatnich 30 lat Włochy 18 razy przechodziły wymianę premierów i 27 zmian rad ministrów (wielokrotnie ten sam premier podejmował się misji tworzenia rządu – Giulio Andreotti robił to siedmiokrotnie, Prodi tylko dwa razy). Przyspieszone wybory już w kwietniu. Na czele prawicy stanął Silvio Berlusconi (dotychczas trzy razy na czele rządu), a schedę po Prodim na lewicy objął popularny burmistrz Rzymu Veltroni.