Archiwum Polityki

Ranking wyższych uczelni – krótko o metodzie

Wybierasz się na studia? Oto lektura dla Ciebie. Warto przeczytać, warto omówić w rodzinie i wśród przyjaciół. Decyzja o wyborze szkoły i kierunku studiów należy do najważniejszych w życiu.

Już od siedmiu lat oceniamy ofertę edukacyjną na najpopularniejszych kierunkach: ekonomii i zarządzaniu, informatyce, pedagogice, politologii, socjologii, psychologii i prawie. Do naszego rankingu zapraszamy szkoły publiczne i niepubliczne (to nazewnictwo z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym) prowadzące studia magisterskie i licencjackie.

Najlepsi już są

Nasz tegoroczny ranking różni się od dotychczasowych.

Po pierwsze: publikujemy go później niż w latach poprzednich ze względu na zmiany w sposobie naboru kandydatów na studia i późniejszy termin rekrutacji.

Po drugie: powstał on nieco inaczej niż dotychczasowe.

Dynamika zmian w szkolnictwie wyższym osłabła, skończył się czas ostrej rywalizacji w sferze jakości, zmieniły się priorytety (o tym dalej). Najlepsi na rynku edukacji już są, zostali rozpoznani w poprzednich rankingach, ich mocnej pozycji nic nie zagraża. Dotyczy to wyraźnie uczelni publicznych – sytuacja w tym obszarze edukacji jest ustabilizowana.

W segmencie szkół niepublicznych stabilna jest tylko wąska elita – kilka znakomitych placówek, które tworzą superligę. Zmian można spodziewać się w odleglejszej przyszłości, gdy środowisko upora się z podejmowanymi obecnie decyzjami strategicznymi.

Wybrani do sprawdzianu

Przypominamy, że nasz ranking dotyczy kierunków – nie oceniamy i nie porównujemy całych uczelni. Do tegorocznego sprawdzianu zaprosiliśmy dotychczasowych uczestników, tj. szkoły prowadzące studia na siedmiu kierunkach, które od lat są najbardziej oblegane przez kandydatów: ekonomii i zarządzaniu, informatyce, pedagogice, politologii, socjologii, psychologii i prawie. Jednak tym razem:

• zgodnie z przedstawionym wyżej przekonaniem o zróżnicowanej sytuacji w obu segmentach edukacji oddzielnie potraktowaliśmy uczelnie publiczne i niepubliczne;

w odniesieniu do uczelni publicznych sporządziliśmy ranking, który jest podsumowaniem sytuacji w tym sektorze za okres objęty wcześniejszymi naszymi rankingami (2000–2005).

Polityka 22.2006 (2556) z dnia 03.06.2006; s. 62
Reklama