Nie mogę zrozumieć, dlaczego władze polskie miałyby występować przeciw konstytucji europejskiej.
Karel de Gucht
belgijski minister spraw zagranicznych
Belgia przyłącza się do krajów, które uważają, że obecny okres letargu jest zbyt długi i że pogłębienie integracji, przewidziane w Traktacie Konstytucyjnym, wyszłoby Unii na dobre. Francja – mówi minister – odrzuciła traktat w referendum z powodu obaw przed globalizacją gospodarki i rozszerzeniem Unii. Oba te procesy Polsce służą, w jej interesie leży coraz szersze otwieranie rynków i ekspansja Unii. Ergo – Polska powinna być za konstytucją.
P
roblem z Darfurem polega na tym, że wszyscy chcą zagarnąć jak najwięcej terytorium.
Moussa Hamani
rzecznik Unii Afrykańskiej
Nowy raport ONZ widzi problem Darfuru nieco inaczej: to rząd Sudanu utrudnia rozwiązanie kryzysu. Kofi Annan wysłał do Chartumu swą prawą rękę od spraw beznadziejnych, algierskiego dyplomatę Lakhdara Brahimiego, którego zadaniem jest nakłonienie przywódców Sudanu, by zgodzili się na wpuszczenie błękitnych hełmów do Darfuru. Inny dostojnik ONZ Jan Egeland twierdzi, że przyszłość Darfuru zależy od tego, czy do rozmów uda się wciągnąć różne partyzantki i czy Unia Afrykańska pomoże ONZ. Słysząc to wszystko, Darfurczycy machają dyplomatom na powitanie plakatami: „Ameryko, do dzieła!”.
P
rzewodnictwo Rosji w Radzie Europy wcale nie oznacza, że będziemy przymykać oczy na podjęte przez nią wcześniej zobowiązania.
René van der Linden
przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego RE
Rosja chce wykorzystać przewodnictwo, aby udowodnić, że w pełni zasługuje na miano demokratycznego państwa europejskiego.