Tętno
Tętno, czyli puls – to fala ciśnienia w krwiobiegu. częstość tętna powinna być zgodna z częstotliwością akcji serca, a więc w prawidłowych warunkach wynosi ok. 70 uderzeń na minutę. tętno najłatwiej zmierzyć na dużych tętnicach: na przegubie ręki, na szyi, w pachwinie, na łydce. Zliczamy uderzenia przez 15 sek. i mnożymy przez cztery.
Ciśnienie krwi
Na aparacie do mierzenia ciśnienia odczytujemy dwie wartości: ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Zdrowy dorosły człowiek powinien mieć ciśnienie równe 120/80 mmHg (milimetrów słupka rtęci), ale dopiero wartości powyżej 140/90 mmHg oznaczają nadciśnienie. Pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe, czyli wywierane na ściany tętnic podczas skurczu lewej komory serca. Druga wartość jest ciśnieniem rozkurczowym, oznacza najniższe ciśnienie działające na ściany naczynia w chwili rozkurczu lewej komory. Wszystko to można usłyszeć w słuchawkach lekarskich, jeśli do badania używamy tradycyjnego aparatu rtęciowego lub zegarowego. Ramię badanego obwiązuje się mankietem, w który za pomocą gumowej gruszki wtłacza się powietrze. W zgięciu łokciowym (gdzie przebiega duża tętnica) przykładamy słuchawkę i wolno wypuszczając powietrze z mankietu w pewnym momencie słyszymy pierwsze uderzenie fali przepływającej krwi. W tym właśnie momencie mierzy się ciśnienie skurczowe. Po kilkunastu sekundach i dalszym wypuszczaniu powietrza w słuchawkach zapada cisza – przy ostatnim słyszalnym uderzeniu odczytujemy drugą wartość ciśnienia. Jeśli korzystasz z aparatu elektronicznego – postępuj zgodnie z instrukcją obsługi.
Stężenie tłuszczów
Do badania trzeba oddać nieco krwi, ale przy okazji oprócz cholesterolu warto zmierzyć ilość trójglicerydów. Cholesterol odkłada się w ścianach tętnic i przyczynia do ich zwężenia.