Archiwum Polityki

Opinie

Piotr Skwieciński
publicysta, o prezydencie A. Kwaśniewskiem:
„...czy można wykluczyć, iż bierność Kwaśniewskiego i zarysowujące się zwijanie przez niego kolejnych frontów (jednoczenie lewicy, kandydatura żony) jest specyficzną ofertą pod adresem prawicowej opozycji? Wycofuję się, nie będę wam przeszkadzał, więc mnie nie ruszajcie? Oczywiście, formułujcie sobie wobec mnie – w ramach teatralnego rytuału – zarzuty czysto polityczne, natomiast ograniczcie zakres i efektywność poszukiwań w tej sferze styku polityki z biznesem, która zatrąca o Pałac? Wpłyńcie na sympatyzujące z wami media, nie wysyłajcie sygnałów, które mogłyby już obecnie ukierunkować gorliwość oczekujących na wasze rządy prokuratorów, a jak już będziecie rządzić, nie wydawajcie im jakichś szaleńczych poleceń? Nie będę starał się realnie zaszkodzić waszemu marszowi po władzę, w zamian chcę gwarancji swego rodzaju faktycznego immunitetu na teraz i na nadchodzące lata?”.
(„Nowe Państwo”, 10/04)

 

Grażyna Kopińska


dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, o Platformie Obywatelskiej:
„– Jak ocenia Pani w kontekście walki z korupcją Platformę Obywatelską, która prawdopodobnie po najbliższych wyborach przejmie władzę?
– To jest bardzo ciekawa sytuacja. Bo z jednej strony mamy Jana Rokitę, który za sprawą działalności w komisji śledczej wyrasta na antykorupcyjnego bohatera. I odegrał bardzo pozytywną rolę. A z drugiej strony, PO – w mojej opinii – nie potrafiła poradzić sobie z własnym problemem, czyli aferą mostową w Warszawie. Co więcej, Platforma lansuje pomysł zniesienia finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Ta inicjatywa stoi w sprzeczności z doświadczeniami wielu międzynarodowych organizacji zajmujących się korupcją.

Polityka 41.2004 (2473) z dnia 09.10.2004; Opinie; s. 111
Reklama