Archiwum Polityki

Zwycięzcy 2003

We wtorek, 6 stycznia br., podczas gali w Teatrze Polskim wręczyliśmy nasze nagrody kulturalne – symboliczne Paszporty „Polityki” oraz „diety” (po 10 tys. zł każda). Już po raz 11 uhonorowaliśmy artystów oryginalnych, poszukujących, przekraczających granice konwencji. Ale Paszporty „Polityki” to jednocześnie dowody osobowości, z którymi – mamy nadzieję – laureaci łatwiej będą przekraczać granice geograficzne, nie tylko obszaru Unii Europejskiej. W zeszłym roku z okazji 10 rozdania Paszportów postanowiliśmy wyróżnić także animatorów życia kulturalnego. Także i tym razem przyznaliśmy tytuł Kreatora Kultury. W najbliższych numerach „Polityki” zamieścimy rozmowy z tegorocznymi laureatami Paszportów.

Literatura

Wojciech Kuczok

nagroda za powieść „Gnój”, odsłaniającą okrucieństwo życia rodzinnego, za konsekwentne tropienie polskiej zwykłości oraz wyczulenie na rozmaite odmiany współczesnego języka.

Pisarz, ur. 1972 – mimo że dziś kojarzony jest z twórczością prozatorską, debiutował jako poeta tomem „Opowieści samowite” (1996 r.). Jego debiut prozatorski – zbiór opowiadań „Opowieści słychane” (1999 r.), od razu ujawnił skalę talentu młodego twórcy: był nominowany do nagrody literackiej Nike i został nagrodzony w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Za opowiadania zebrane w tomie „Szkieleciarki” (2002 r.) pisarz był nominowany do Paszportów „Polityki”; Henryk Bereza, uzasadniając tę nominację, pisał rok temu, że Kuczok to „gwiazda literacka z przyszłością”. Na podstawie powieści „Gnój” (2003 r.) przygotowywany jest film fabularny przez zespół filmowy TOR. Wojciech Kuczok mieszka w Krakowie; publikuje m.in. w „Twórczości” i „Tygodniku Powszechnym”.

Film

Andrzej Jakimowski

nagroda za film „Zmruż oczy”, wyrafinowany artystycznie obraz Polski prowincjonalnej, za przypomnienie wartości w naszym kinie zaniedbanych, takich jak wrażliwość, dobro, przyjaźń.

Reżyser i scenarzysta, ur. 1963, ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Zrealizował między innymi: „Pogłos” (1991 r.) – krótki film fabularny (I nagroda za najlepszy film fabularny na międzynarodowym festiwalu filmów jazzowych Jazz Film Salon w Warszawie, 1991 r.) oraz filmy dokumentalne „Miasto cieni” (nagroda główna Korzenie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Etnicznych „At home” w Krakowie), „Dzyń, dzyń”, „Wilcza 32” (nagroda główna Gryf na Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, 1999 r.

Polityka 2.2004 (2434) z dnia 10.01.2004; Kultura; s. 52
Reklama