Archiwum Polityki

O wyższości półki

Waterstones Piccadilly, dokładny adres nie jest potrzebny. I tak wszyscy w Londynie wiedzą, gdzie to jest. Prawie sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, półtora miliona książek. Minęły dopiero dwa miesiące od uroczystego otwarcia tej największej w Europie księgarni, a już liczy się, że odwiedziło ją ponad 500 tys. osób.

Prosty, modernistyczny budynek wybudowany w 1930 r. zgodnie z regułami szkoły Bauhausu - użyteczność nade wszystko. Przy wejściu wita klienta przegląd bestsellerów - na półkach najlepiej sprzedające się pozycje z każdego piętra. W głębi leżą atlasy, mapy, utwory podróżnicze. Poziom pierwszy to literatura piękna, czyli wszystko od horroru i romansu poprzez Dostojewskiego po powieści dla gejów i lesbijek. Jest "Ziemia Ulro" Miłosza i Sienkiewicz, na razie wprawdzie tylko "Szkice węglem", ale jak poinformował mnie jeden z 204 pracowników: - Na pewno będzie więcej. W końcu księgarnia ciągle się rozwija.

Przy kasie kolejka. Święta już blisko, więc coraz więcej ludzi kupuje książki droższe. Co jest najbardziej pożądanym tegorocznym podarunkiem? "Autobiografia" Johna Majora, pamiętnik Franka McCourta, brytyjskiego zdobywcy nagrody Pulitzera, a także popularnonaukowe dzieło Davy Sobel "Córka Galileusza", oparte na listach, jakie nastoletnia Maria Celesta wysyłała z zakonu do swego wielkiego ojca. Albo powieści: "Testament" Johna Grishama, "Birdsong" Sebastiana Faulksa, "Last Chance Saloon" Marian Keyes, pisarki pochodzenia irlandzkiego, która w listopadzie ogłoszona została autorką miesiąca.

Dobrze sprzedają się też utwory znane, te które znalazły się na liście największych dzieł literackich XX w. ustalonej w plebiscycie Waterstones i programu czwartego brytyjskiej telewizji. W pierwszej dziesiątce figurują całkiem inne pozycje niż te, które zwyciężyły w plebiscycie "Polityki". Zamiast znajdujących się u nas w czołówce "Mistrza i Małgorzaty", "Dżumy" oraz "Czarodziejskiej góry", na pierwszym miejscu jest "Władca pierścieni" R.R. Tolkiena, dwa kolejne zajmują "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy" G. Orwella.

Na drugim piętrze są książki dla dzieci i do nauki języków obcych.

Polityka 51.1999 (2224) z dnia 18.12.1999; Kultura; s. 60
Reklama