Archiwum Polityki

Ratunek w górach

Wakacje w górach wymagają szczególnej kondycji, dlatego osoby pragnące zdobywać szczyty (nie tylko w Alpach, ale nawet w znacznie niższych Beskidach) powinny mieć mocne serce i zdrowe płuca.

Lekarze odradzają górskie wędrówki osobom z chorobami układu krążenia (nadciśnieniem, chorobą wieńcową) lub z niewydolnością układu oddechowego (choć po konsultacji ze specjalistą można zdobywać szczyty nawet z astmą).

 

CO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ?

1] Mgła i nagłe zmiany pogody

– powyżej 600 m n.p.m. temperatura latem spada wraz z wysokością: 1 stopień Celsjusza co 100 metrów.
NASZA RADA: Przed wyprawą koniecznie sprawdź komunikat pogodowy i dostosuj ubiór do spodziewanych warunków. Jednak nawet w największy upał weź ze sobą także ciepłe okrycie.

2] Choroba wysokogórska

: przemijający ból głowy, utrata apetytu i trudności z oddychaniem. Dolegliwości, nieraz podobne do tradycyjnego kaca, pojawiają się 1–8 godzin po przybyciu na wysokość od 1500 m n.p.m. wzwyż. Wraz z wysokością wzrasta rozrzedzenie powietrza i zmniejsza się w nim zawartość tlenu. To oznacza, że im wyżej, tym więcej powietrza musisz wpompować do płuc, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tlenu. Aby na wysokości – już nawet 1500 m n.p.m. – poradzić sobie z niedostatkiem tlenu, trzeba oddychać szybciej, co dodatkowo wywołuje zmęczenie.
NASZA RADA: Maszeruj pod górę w wolnym tempie, by organizm mógł adaptować się do nowych warunków; nie rozpoczynaj wędrówki na czczo, zjedz posiłek ubogi w sól i tłuszcze, a bogatszy w węglowodany (niski poziom glukozy we krwi bardzo osłabia organizm).

3] Urazy i zwichnięcia

– do większości kontuzji dochodzi wskutek przeciążeń, zbyt szybkiej wspinaczki (lub schodzenia ze szczytu) i braku właściwego przygotowania kondycyjnego.
NASZA RADA: Pamiętaj o odpowiednim obuwiu (buty powyżej kostki, które ochronią staw skokowy). Jak radzić sobie z urazami opisaliśmy na s.

Polityka Polityka. Książeczka Pierwszej Pomocy (90025) z dnia 05.07.2008; Udzielanie pierwszej pomocy; s. 21
Reklama