Archiwum Polityki

Zranienia

Główną zasadą udzielania pierwszej pomocy przy zranieniach jest pozostawienie rany w takim stanie, w jakim ją zastaliśmy. Jedyne istotne zadanie do wykonania, jakie mamy, to przykryć ją jałowym materiałem opatrunkowym, który powinniśmy mieć w apteczce.

Bezpośrednio na ranę nie stosujemy waty ani ligniny; najlepsza jest gaza (ewentualnie inny materiał, nawet część ubrania).

Jeśli w ranę wbite jest ciało obce (kawałek drewna, metalu, szkła, plastiku) – nie starajmy się go stamtąd usuwać. Uszczelnijmy tylko brzegi rany, czyli ułóżmy opatrunek wokół ciała obcego. W tym wypadku jest ono jak korek, który zatyka rozerwane naczynia krwionośne. Oczywiście po opatrzeniu rany należy jak najszybciej szukać pomocy u wykwalifikowanego zespołu ratowniczego lub w poradni chirurgicznej.

W zależności od lokalizacji zranienia standardy postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy mogą się różnić. O czym trzeba pamiętać?

 

URAZ GŁOWY

Opatrunek na głowie powinien być jałowy, lecz luźny, bo rana w czaszce powyżej linii brwi i uszu to jak wentyl bezpieczeństwa przy wzrastającym ciśnieniu śródczaszkowym. Dlatego nie dociskaj szczelnie opatrunku – powinien tylko przykrywać ranę i chronić ją przed zakażeniem. Bandaż trudno zawiązać na głowie, dlatego warto mieć w apteczce siatkę opatrunkową z kodofiksu, elastofiksu lub medelastu, która po rozciągnięciu wchodzi na głowę jak czepek. Jej zadaniem jest utrzymanie opatrunku z gazy. Jeśli nie masz przy sobie siatki ani gazy, przyłóż do rany jakiś w miarę czysty materiał.

 

URAZ KLATKI PIERSIOWEJ

Opatrunek

rany w klatce piersiowej musi być mocno uszczelniony, by nie dopuścić do odmy opłucnowej. Dlatego na gazę (lub inny materiał) połóż folię, a następnie jej brzegi starannie przyklej do skóry plastrem. To potrzebne, by poszkodowany podczas wdechu nie wciągał powietrza do jamy opłucnej.

 

URAZ BRZUCHA

Opatrunek powinien być nie tylko jałowy i luźny, ale także wilgotny.

Polityka Polityka. Książeczka Pierwszej Pomocy (90025) z dnia 05.07.2008; Udzielanie pierwszej pomocy; s. 16
Reklama