Archiwum Polityki

Omdlenia

Omdlenia to krótkotrwała utrata przytomności, którą mogą poprzedzać zawroty głowy, zaburzenia widzenia (charakterystyczne ciemne mroczki przed oczami), kołatanie serca, nudności. Ich bezpośrednią przyczyną jest niedokrwienie i niedobór tlenu w mózgu, a przyczynami pośrednimi może być pogoda (upał, spadek ciśnienia), długie stanie, duszność.

CO ROBIĆ,
GDY CZUJESZ, ŻE CI SŁABO?

1] Jeśli siedzisz, pochyl się do przodu i schowaj głowę między kolana. Jeśli stoisz – oprzyj się o coś, a najlepiej usiądź lub kucnij. Usiądź na własnych piętach i podeprzyj się ręką. W tej pozycji nie przewrócisz się na twarz, tylko na bok.

2]

W pozycji leżącej ukrwienie mózgu powinno szybko dojść do stanu prawidłowego, ale leż spokojnie i nie wstawaj.

3]

Do osoby, która zemdlała na ulicy, w kościele, w sklepie, należy wezwać pogotowie.

4]

Jeśli jesteś świadkiem czyjegoś omdlenia, sprawdź, czy przytomność wróciła po ok. 1 minucie. Jeśli nie – podejmij reanimację (patrz s. 4).

UWAGA

1. Jeśli czujesz, że jest ci słabo, gdy stoisz, nie staraj się wytrzymać w tej pozycji za wszelką cenę. Zadbaj, aby nie upaść. W przypadku omdleń najniebezpieczniejsze są urazy przy upadkach!

2. Nie stawiaj ani nie sadzaj na siłę osoby, która osunęła się na ziemię. To może pogłębić niedokrwienie jej mózgu!

3. Nie unoś nóg do góry osobie, która straciła przytomność (jest to dozwolone ewentualnie tylko u ludzi młodych). Gdy utrata przytomności nastąpiła na skutek wylewu, uniesione do góry nogi spowodują zwiększony dopływ krwi do mózgu, co może pogorszyć jej stan!

Polityka Polityka. Książeczka Pierwszej Pomocy (90025) z dnia 05.07.2008; Udzielanie pierwszej pomocy; s. 11
Reklama