Archiwum Polityki

Opinie

Marian Krzaklewski
przewodniczący Solidarności:
„– W Polsce utarła się zasada, że można nie należeć do związków i nie płacić składek, ale związek i tak będzie dla nas pracował. W większości krajów europejskich związki zawodowe zawierają układy zbiorowe tylko dla swoich członków. Przed nami zatem, jako jeden z najważniejszych priorytetów, intensywne organizowanie związku w nowych firmach, zarówno dużych jak i małych oraz średnich, i przyjmowanie wraz z pracodawcami tych standardów dotyczących układów zbiorowych i ich zakresu, które utrwaliły się w krajach Europy Zachodniej”.
(W rozmowie z Marianną Stychlerz-Kłucińską i Jerzym Kłosińskim, „Tygodnik Solidarność”, 26 VII)

 

Prof. Danuta Hübner
sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej:

„– Jak pani skomentuje wypowiedź premiera Leszka Millera, że w razie przegranego referendum rząd poda się do dymisji. Czy nie obawia się pani, że ludzie będą głosować przeciw UE, żeby obalić ich zdaniem niepopularny rząd?
– Po pierwsze, myślę, że wygramy referendum. Po drugie, jeśli nie, trzeba będzie wziąć się od początku do roboty i wygrać drugie referendum”.
(Podczas czatu w redakcji „Polityki”, cały zapis czatu pod adresem http://wybory.onet.pl)

 

Prof. Andrzej Paczkowski
historyk:

„– Z PRL związanych jest mnóstwo różnego rodzaju mitów. O niektórych mówiliśmy, jak na przykład o micie dobrobytu za Gierka. Pewnie są mity, które szczególnie Pana irytują...
– Jest ich wiele, ale jeden dość powszechnie się akceptuje. Chodzi o mit, według którego Polska Ludowa wykształciła naród polski.

Polityka 31.2002 (2361) z dnia 03.08.2002; Opinie; s. 88
Reklama