Archiwum Polityki

Drawa widzi w nocy

Po kilku latach uporczywych podchodów warszawskiemu Przemysłowemu Centrum Optyki udało się podpisać w Delhi największy w ostatnim dziesięcioleciu kontrakt polskiej zbrojeniówki. Cóż jest takiego w polskim systemie Drawa, że uwiódł indyjskich wojskowych ?

Indie zmodernizują 250 swoich czołgów T-72, wyposażając je w system kierowania ogniem Drawa-T. Porozumienie ma wartość 72 mln dolarów. Nie można przy tym wykluczyć, że przynajmniej część z 550 indyjskich T-72, które także mają zostać poddane zabiegom odmładzającym, otrzyma różne urządzenia polskiej produkcji. Między innymi systemy obrony Obra czy pasywne, a więc niedemaskujące pozycji czołgu, nocne przyrządy obserwacyjne załogi.

Indie w sumie dysponują 1400 wozami T-72, których część wyprodukowano w kombinacie pancernym w Avadi pod Madrasem. Większość zaś kupiono w Rosji. Moskwa rozpoczęła obecnie dostawę 310 bardziej nowoczesnych T-90S (do lutego 2002 r. przekazano jednak zaledwie 10 pojazdów).

W Drawę-T wyekwipowano 233 polskie czołgi PT-91 Twardy. System składa się z kamery termalnej, umożliwiającej skuteczną walkę w nocy na dystansie co najmniej do 2 tys. m, komputera pokładowego i elementów optoelektronicznych. Drawa jest tak zaprojektowana, że pozwala na eliminację wielkich i ciężkich segmentów dotychczasowego układu celowniczego rosyjskiej konstrukcji.

28 lutego w Delhi otwarto koperty z ofertami na dostawę 80 opancerzonych wozów wsparcia technicznego na podwoziach czołgów T-72. W finale znaleźli się Słowacy i Polacy proponujący razem z indyjskim partnerem – państwową firmą BEML z Kolargoldfield koło Bangalore – wozy WZT-3, wytwarzane w Bumarze Łabędy. Polska złożyła ofertę o 6–7 mln tańszą od konkurencji. Mamy więc szansę zawrzeć kolejny kontrakt pancerny o wartości ponad 70 mln dolarów.

W Indiach na finalizację czeka jeszcze jedna umowa. Mamy już niemal w rękach kontrakt na sprzedaż 625 spadochronów dla indyjskiej jednostki desantowej z Agry. To tylko 1,5 mln dolarów, ale Polacy mają ogromną szansę wygrać kolejny przetarg spadochronowy, tym razem za 8–10 mln dolarów na 300–400 kompletów wyposażenia wysokościowego dla całej brygady szturmowej.

Polityka 11.2002 (2341) z dnia 16.03.2002; Społeczeństwo; s. 78
Reklama