Nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się właśnie najnowsza powieść Umberto Eco – „Baudolino”. Za kilka miesięcy wznowione będą „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego” i „Imię róży”.
Anna Zaremba-Michalska z Noir sur Blanc:
Książki jednego z najlepszych pisarzy współczesnych, które znalazły się już w kanonie czytelniczym, zasługują na szerszy niż dotychczasowy odbiór. „Imię róży” miało kilka edycji, natomiast pozostałe powieści ukazały się w bardzo małych nakładach i praktycznie nie istnieją na rynku książki. Dla każdego wydawnictwa wydanie książek Eco jest poważnym wyzwaniem. Stanowią one swoiste połączenie literatury elitarnej i masowej. Dają się odczytywać na kilkunastu poziomach erudycyjnych. Nie są to utwory hermetyczne, a tajemnica ich popularności kryje się w tym, że fascynującą przygodę może przeżyć czytelnik wyposażony w wiedzę historyczno-filozoficzno-literacką jak i ktoś, kto stoi na początku swej czytelniczej edukacji.
Do tej pory prawo do wydawania książek Umberto Eco, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy ostatnich lat, należało do PIW-u. Umowa ta wygasła i nasze wydawnictwo podpisało dokumenty z włoskim wydawcą Bompiani. Przygotowane do wznowienia powieści w przekładzie Adama Szymanowskiego zostały przejrzane i poprawione w zakresie redakcyjnym i korektorskim.
Jesteśmy trzecim krajem, w którym wydano „Baudolino”. We Włoszech w ciągu kilku miesięcy sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy książki, co jest najlepszym dowodem, że może być ona interesująca dla szerokiego kręgu czytelników. Jest to powieść łotrzykowska, która skrywa aluzje w warstwie językowej, obyczajowej i historycznej, pełna zagadek i kluczy interpretacyjnych.