Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

W wyniku izraelskiego bombardowania miasta Chan Junis w Strefie Gazy śmierć poniosło czteromiesięczne niemowlę palestyńskie. Premier Izraela Ariel Szaron przeprosił za ten wypadek, ale nie zmienił stanowiska w sprawie bombardowań; Izrael nie zrezygnuje z odwetu za palestyńskie ataki na cele izraelskie. Wkrótce potem w pobliżu Betlejem dwaj chłopcy izraelscy zostali pobici i ukamienowani. Główny negocjator palestyński Saeb Erekat potępił te zabójstwa.

Włochy.

Według pierwszych wyników w wyborach powszechnych zwyciężyła prawica i magnat telewizyjny Silvio Berlusconi najprawdopodobniej obejmie urząd premiera kraju. Swego rodzaju sensacją był artykuł chłodnego i umiarkowanego zwykle w komentarzach tygodnika „The Economist”, który tuż przed wyborami odradzał Włochom głosowanie na Ber-lusconiego oceniając, że polityk ów „nie może rządzić Włochami” ze względu na afery, w jakie jest uwikłany i poten-cjalny konflikt interesów szefa rządu, a zarazem biznesmena i właściciela mediów. Korespondencja s. 15.

Ukraina.

Żywe komentarze wywołała tu spodziewana nominacja byłego premiera Rosji Wiktora Czernomyrdina na rosyjskiego ambasadora w Kijowie. Opozycyjna gazeta „Ukrajinska Prawda” oceniła, że Czernomyrdin będzie w istocie premierem Ukrainy „pod przykrywką ambasadora”.

Wielka Brytania.

Premier Tony Blair – który według konstytucji mógł rządzić do 2002 r. – ogłosił wybory powszechne na 7 czerwca br. Według sondaży laburzyści mają znaczną przewagę nad konserwatystami i zapewne łatwo z nimi wygrają.

NATO.

Przywódcy 10 krajów kandydujących do Sojuszu Atlantyckiego zaapelowali – na konferencji w Bratysławie – o prędkie zaproszenie ich do Sojuszu.

Polityka 20.2001 (2298) z dnia 19.05.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama