Na 15 ha ziemi w podkrakowskich Mogilanach, z widokiem na dolinę Wisły z jednej strony, a na Beskidy i panoramę Tatr z drugiej, wyrasta osiedle Parkowe Wzgórze. 150 domów jednorodzinnych i bliźniaków o powierzchni 140–300 m kw, które kosztują od 870 tys. do 2,1 mln zł. Klient dostaje w cenie instalację pozwalającą m.in. sterować ogrzewaniem, oknami oraz bezpieczeństwem budynku. – Na rynku nieruchomości jest spowolnienie, dlatego dziś deweloper musi się wyróżniać. Jednym z najlepszych sposobów jest właśnie zamontowanie inteligentnych instalacji – mówi Przemysław Szymalski z firmy Delta Dore, która zaprojektowała elektronikę w osiedlu Parkowe Wzgórze.
W czasach, w których klienci mają coraz większe oczekiwania, podobną ścieżką podąża coraz więcej firm. Nowoczesne rozwiązania najszybciej trafiły do prestiżowych apartamentowców. – Montujemy inteligentne instalacje, które poprawią komfort życia, bezpieczeństwo, a także będą pilnowały zużycia energii. To obniży koszty eksploatacyjne ponoszone przez przyszłych właścicieli mieszkań i przyczyni się do ochrony środowiska – mówi Krzysztof Godleś z firmy Orco Property Group, która w centrum Warszawy buduje m.in. prestiżowy wieżowiec Złota 44, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda oraz stylizowany na starą kamienicę kameralny budynek przy ulicy Mokotowskiej.
W apartamentach przy Złotej – jednych z najdroższych w Polsce (średnia cena m kw. to 21 tys. zł) – współpracować będą ze sobą dwa inteligentne systemy. Pierwszy steruje zachowaniem całego budynku (m.in. kieruje windami, klimatyzacją, żaluzjami, sygnalizuje awarie). Drugi będzie w każdym z apartamentów.