Archiwum Polityki

Paszport Polityki. Zwycięzcy 2002

Dowody tożsamości

We wtorek 7 stycznia w warszawskim Teatrze Roma po raz dziesiąty wręczyliśmy nasze nagrody kulturalne – Paszporty „Polityki”. Obchodziliśmy pierwszy jubileusz, było więc bardziej uroczyście i okazale niż zazwyczaj, co mogli obejrzeć także telewidzowie w czasie bezpośredniej transmisji w II Programie TVP.

Jak zawsze najważniejsi byli jednak laureaci, wybrani przez redakcyjną Kapitułę spośród kandydatów nominowanych przez czołowych krytyków polskich mediów. Kierowaliśmy się tymi samymi kryteriami co zawsze, pamiętając o zobowiązującej nazwie naszej nagrody. Nagrodziliśmy więc artystów oryginalnych, poszukujących i odważnych, tworzących dzieła, które mogą być zrozumiane i doceniane nie tylko w kraju. Niektórzy spośród laureatów mają już zresztą na koncie spore zagraniczne sukcesy (przede wszystkim reżyser Krzysztof Warlikowski, ale także wiolonczelista Dominik Połoński). Jesteśmy przekonani, iż to dopiero początek wielkich międzynarodowych karier. Nasz paszport jest dowodem ich artystycznej tożsamości, z którym przekroczą kolejne granice. Bez przesady możemy powiedzieć, iż nasza szóstka laureatów to są właśnie artyści, z którymi będziemy wchodzić do wspólnej Europy.

Wśród laureatów mamy artystów już ze znaczącym dorobkiem, jak ambitna piosenkarka Anna Maria Jopek czy zdobywający ostatnio popularność malarz i rysownik Marcin Maciejowski, ale są także debiutanci (literatura i film), których nazwiska rok temu nie były jeszcze powszechnie znane. Książka Doroty Masłowskiej, co nieczęsto się zdarza, poruszyła nie tylko krytyków, ale także czytelników, którzy wykupują kolejne dodruki. W polskim kinie najwięcej mówiło się w zeszłym roku o tzw. niezależnych, spośród których najwięcej pochwał zdobył „Edi” Piotra Trzaskalskiego.

Polityka 2.2003 (2383) z dnia 11.01.2003; Kultura; s. 48
Reklama