Przez osiem lat, nie zważając na gigantyczne koszty, PiS tworzył wielkie inwestycje, które miały budować naszą dumę narodową. Teraz nie wiadomo, co z nimi zrobić. Orlenowskie Olefiny III to takie drugie CPK. Miały być największą inwestycją petrochemiczną w Europie, a okazały się workiem bez dna.
Kampania wyborcza ma to do siebie, że zaciera priorytety; praktycznie uniemożliwia racjonalną debatę o czymkolwiek. Tym bardziej musimy przypominać sobie, jakie jest dziś polskie polityczne abecadło.
Dlaczego ludzie bez prawa jazdy i z zakazem prowadzenia pojazdów siadają za kierownicą? Bo mogą. Rekordzista ma 21 zakazów. Po każdym kolejnym drogowym zabójstwie wraca pytanie: jak długo jeszcze?
Edukacja zdrowotna, nowy przedmiot w polskich szkołach, nie będzie obowiązkowy. Ministra Barbara Nowacka musiała ustąpić nie tylko prawicy, ale też własnemu rządowi.
Grzegorz Braun startuje w wyborach prezydenckich. Do drugiej tury nie wejdzie, ale zaszkodzi Mentzenowi.
To pokazuje, jak głęboko demoralizujący i destrukcyjny dla niezależności prokuratorskiej był system wprowadzony przez Zbigniewa Ziobrę.
Zmiany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kulasek za Wieczorka, Zioło-Pużuk za Gdulę.
Sprawa Lizawiety to lekcja dla całego społeczeństwa.
Obniżenie kosztów życia, owe miejsca pracy, zablokowanie imigracji a także ekspansja – od Kanału Panamskiego po Marsa. Zapowiedzi Donalda Trumpa.
Po 15 miesiącach walk Izrael i Hamas uzgodniły rozejm. Pierwsza wymiana – 98 zakładników za ponad tysiąc palestyńskich więźniów – już się rozpoczęła.
Swiatłana Cichanouska – liderka białoruskiej opozycji, nieoficjalna zwyciężczyni wyborów prezydenckich 2020 r., żona Siarhieja Cichanouskiego, kandydata na prezydenta, więzionego przez reżim Aleksandra Łukaszenki, mówi POLITYCE:
Rejsy statkami zarówno te dalsze jak i bliższe to coraz bardziej popularna forma spędzania urlopu ze względu na swoje niewątpliwe zalety jakimi jest zakwaterowanie w tym samym pokoju przez całą podróż przy możliwości zwiedzania każdego dnia innego fascynującego miejsca.
Karol Nawrocki brzmi jak dziecko PiS i Konfederacji, a Rafał Trzaskowski wzywa do patriotyzmu gospodarczego i ograniczenia socjalu dla Ukraińców. Kampania prezydencka zrobiła ostry zwrot w prawo. Po lewej stronie też są kandydaci, ale nie za wiele tam życia i wyborców.
Trochę bez wyrazu, pomysłu na siebie, w logice utrwalonej prowizorki. Media publiczne po Kurskim stały się wreszcie naprawdę publiczne, chociaż mało kogo w pełni satysfakcjonują. Czy zdołają się jeszcze wybić ponad przeciętność?
Tej zimy w Szklarskiej Porębie na 6 tys. mieszkańców wpadnie blisko 2,5 mln turystów. Typowe sezonowe miasteczka zmagają się z całą masą nietypowych problemów. A właśnie ruszyły ferie.
Mariusz Trynkiewicz skazany w 1989 r. czterokrotnie na śmierć – za każdego z chłopców, których zamordował – zmarł właśnie w szpitalu. Jego sprawa była jedną z tych, które rozgrzały dyskusję o sensowności orzekania i wykonywania tej kary.
Mimo że Stanisław Tym był wegetarianinem, zawsze miał przy sobie kawałek kiełbasy. Żeby przywabić błąkającego się psa i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Trudno policzyć, ile takich znajd uratował.
Pobudka – kontrola glikemii. Śniadanie – kontrola glikemii. Trzeba zważyć posiłek, aby wiedzieć, ile zostanie spożytych węglowodanów i obliczyć dawkę insuliny. Te dane muszą zostać ręcznie wprowadzone do pompy. Drugie śniadanie, obiad – to samo. A źle leczona cukrzyca wyniszcza cały organizm.
Wolontariusze w hospicjum towarzyszą chorym do ostatniej chwili. Jak można dobrowolnie wejść do tego świata?
Ubrań kupujemy i wyrzucamy coraz więcej, ale nie wolno już robić tego do zwykłych pojemników. Mieszkańcy są zdezorientowani nowymi przepisami, tymczasem problem będzie narastał – bo statystycznie jedną sztukę odzieży wkładamy na siebie tylko osiem razy, a recykling niemal nie istnieje.
Rozmowa z Ružą Tomić Fontaną, dyrektorką generalną Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.
Odwet może być słowem kluczem pierwszych dni prezydenta Donalda Trumpa. Wcześniej tylko straszył, teraz jest przygotowany na systematyczną i bezwzględną zemstę.
W białoruskim przypadku nawet życie za granicą nie oznacza pełnej wolności. Wystarczy zostać zauważonym przez agenta służb podczas opozycyjnej akcji w dowolnym mieście, by władze skonfiskowały mieszkanie na Białorusi, przeprowadziły rewizję u członków rodziny, zwolniły ich z pracy lub aresztowały.
W tym kraju ideologicznych eksperymentów pierwszy raz po wojnie kanclerzem może zostać polityk skrajnej prawicy. Herbert Kickl zapowiada, że wyrzuci imigrantów i pojedzie do Moskwy.
Chiński koncern kontra przestępczy kartel. Świst kul i regularne bitwy to codzienność w największej kolumbijskiej kopalni złota. A wszystko po to, by obrączki w Europie były tanie.
O egalitaryzmie w starożytnej Grecji i potencjale tej metody w dzisiejszej polityce opowiada prof. Josine Blok, historyczka starożytności z Uniwersytetu w Utrechcie.
Jak huraganowy wiatr do spółki z suszą i zmianą klimatu podpaliły Los Angeles, wywołując najkosztowniejszy pożar w historii Ameryki.
Matematyka, biochemia, energetyka… O wpływie sztucznej inteligencji na badania naukowe opowiada dr Pushmeet Kohli z laboratorium Google DeepMind.
Nowoczesne elektrownie gazowe pomagają odnawialnym źródłom energii i przyczyniają się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla. A w przyszłości pozwolą na wykorzystanie zielonego wodoru.
Od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau minęło 80 lat. Przed pięcioma laty w poruszającym przemówieniu Marian Turski, oświęcimiak, nasz redakcyjny kolega, przestrzegał: „Nie bądźcie obojętni” na kłamstwa, dyskryminację, mowę nienawiści. „Bo na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Ale warto sobie przypomnieć, jak różnie przez te 80 lat odczytywana była lekcja Auschwitz.
Polska śledzi losy majątku Zygmunta Solorza, Anglia – spory spadkobierców miliardera Mohameda Al-Fayeda. Bogaci od dawna mieli różne pomysły na zabezpieczanie swoich fortun, a sukcesorzy – na walkę o nie.
Alegoryczna baśń o przetrwaniu, nadziei, pokonywaniu własnych lęków, ale także o katastrofie klimatycznej.
Katharsis działa, ale nie ma pewności, czy widownia to wytrzyma.
Pierwsze dwa odcinki nie porywają, ale w kolejnych serial łapie rytm i łapie za serce.
Dość jednostronny to portret, malowany niemal wyłącznie w czarnych barwach, pełen nihilizmu, lecz przy tym osobliwie fascynujący, nakręcony z rzemieślniczą zręcznością.
Dużo tu obrazów z życia wziętych, ale niewiele więcej.
Widać tu grzechy kryminału – w pędzie tworzenia znika głębia opowieści. Na razie i Lenie, i serii brakuje nieco charakteru.
Ten mały i pomijany utwór okazuje się bardzo pojemny.
Sobczuk nazywa to, co znamy, ale czego sobie zwykle nie uświadamiamy.
W redakcji nowy rok tradycyjnie rozpoczynamy od wręczenia Paszportów POLITYKI, a Galeria Bielska BWA zainaugurowała go aż dwiema wystawami laureatów tej nagrody.
Wyszła z tego płyta szczera i prosta.
Kuba Więcek zdobył nagrodę za nagrania swojej formacji Hoshii, ale już w połowie grudnia opublikował kolejny duetowy album z raperem Kozą. A co warto nadrobić w kinie i serialach?
W niespokojnych czasach kultura może dać chwilę wytchnienia, częściej jednak przypomina o tym, co najważniejsze. A czasami dosłownie ratuje życie. O tym mówili bohaterowie gali 32. Paszportów POLITYKI.
Książka Eriki Jong „Strach przed lataniem” dała głos kobiecej seksualności. Pół wieku później Miranda July w powieści „Na czworakach” rozbija kolejne tabu – wokół menopauzy.
David Lynch chciał być malarzem, a został muzykującym reżyserem. Otworzył sztukę filmową na to, co nieokreślone i niedopowiedziane.
Kryzys polskich skoków narciarskich potwierdza, że nie mamy następców złotej kadry. Nasz sport narodowy wraca do niszy, z której kiedyś wydobył go Adam Małysz.
Nadeszło nieuniknione zmęczenie randkowaniem w sieci. Teraz chcemy poznać kogoś w realu i najlepiej w jakichś atrakcyjnych okolicznościach.
19 stycznia TikTok w USA zgasł na kilkanaście godzin, po czym wrócił, dziękując prezydentowi Trumpowi za wsparcie.
Neologizmy w językach obcych to trudna sprawa.
Co roku od 45 lat na przełomie stycznia i lutego niebo nad Château-d’Oex, niedużą miejscowością w szwajcarskich Alpach, robi się kolorowe od dziesiątek balonów.
Włosi wiedzą, że szczęściu trzeba pomagać, dlatego na początku roku w ich kuchni króluje soczewica.
Zimowy sezon w pełni, a Ski Team zaprasza na niezwykłą promocję! W ramach akcji "Tydzień z Marką" możesz skorzystać z obniżki 20% na wybrane produkty marki Rossignol.
Ruszamy z cyklem „Kącik adopcyjny im. Stanisława Tyma”. Raz w miesiącu nasze łamy oddamy im, „stworzeniom metafizycznym” – jak by to powiedział Tym. Mamy nadzieję, że uda nam się połączyć dobrych ludzi z dobrymi zwierzętami. Bo dobroć nie jest fanaberią, jest obowiązkiem. Także naszym wobec Staszka.
Na pewno znajdą Państwo „Politykę” w licznych punktach sprzedaży Kolportera SA, salonikach prasowych Inmedio i Relay, salonach Empiku, w marketach czy na stacjach benzynowych. Można też nas kupić i czytać w sieci.
Konflikt polityków różnych partii o to, czy ma nas wychowywać dom czy szkoła, jest pozorny i przesłania wspólne przekonanie walczących stron, że kluczowe jest, kto rządzi.
W Polsce mamy ok. 5 mln osób z problemem alkoholowym, a „w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu” żyje aż 12 mln Polek i Polaków.
Kto tam dziś wie, jak tam słówka i półsłówka losy swoje przędą.
Nie jest prawdą, że wszystko, co za rządów PiS działo się w prokuraturze, było złe.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Polityczne abecadło: tych trzech spraw trzeba pilnować w kampanijnej młockarni
Kampania wyborcza ma to do siebie, że zaciera priorytety; praktycznie uniemożliwia racjonalną debatę o czymkolwiek. Tym bardziej musimy przypominać sobie, jakie jest dziś polskie polityczne abecadło.