Jak Państwo oceniacie wyniki wyborów? Zapraszamy do dyskusji na forum!
Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. PKW podała, że wybory wygrała Platforma z 44,43 proc. głosów poparcia (25 mandatów), za nią PiS z 27,4 proc. (15 mandatów). Do PE dostaną się też przedstawiciele SLD-UP (12,34 proc. i 7 mandatów) i PSL (7,01 proc. i 3 mandaty). Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się: Centrolewica, UPR, Samoobrona, Libertas, Prawica Rzeczpospolitej i Polska Partia Pracy.
W głosowaniu wzięło udział ponad 7,4 mln osób. Frekwencja wyniosła 24,53 proc., co jest najniższym wynikiem w całej UE. Według PKW oddano ponad 132 tysiące głosów nieważnych.
"Wygląda na to, że po 20 latach burzy i naporu, prób i błędów, odlotów i eksperymentów dorobiliśmy się w miarę stabilnego systemu partyjnego" - pisze w powyborczym komentarzu Jacek Żakowski.
"W sumie każdy wziął swoje, proporcje poparcia, mimo mniejszej niż w krajowych wyborach frekwencji, zostały zachowane" - pisze Mariusz Janicki w najnowszym numerze POLITYKI.
"W sumie wybory potwierdziły stabilizację na polskiej scenie politycznej. Miłym akcentem były kurtuazyjne gratulacje ze strony premiera Tuska i prezesa Kaczyńskiego" - pisze na swoim blogu Daniel Passent.
Kto dostał mandat?
Z Krakowa pewniakiem był Zbigniew Ziobro z PiS (ok. 35 proc. głosów). "Trochę mi głupio, że w Krakowie tak się ludzie nabierają na kogoś tak słabego intelektualnie, merytorycznie i tak niedojrzałego politycznie i międzynarodowo jak poseł Ziobro, ale to zmartwienie elektoratu PiS" - komentuje wynik byłego Ministra Sprawiedliwości Adam Szostkiewicz. Róża Thun (PO) cieszyła się ponad 17 proc. poparciem, a niecałe 5 proc. głosów otrzymała Joanna Senyszyn (SLD).
W Warszawie królowała Danuta Huebner z PO, zdobywając ponad 43 proc. głosów. W tyle za nią znaleźli się Michał Kamiński (PiS, ok. 10 proc.) i Wojciech Olejniczak (SLD, niecałe 6 proc.).
Ale wybory do Parlamentu Europejskiego to nie tylko Polska. "W każdym z 27 państw Unii te wybory znaczyły trochę co innego, ale chyba nigdzie nie chodziło o wybór nowego Parlamentu Europejskiego. Najbardziej „nieuropejskie" były wybory w Wielkiej Brytanii - Brytyjczycy, wstrząśnięci niedawnym skandalem z wydatkami poselskimi, dokonali politycznej egzekucji Partii Pracy i premiera Gordona Browna, która może jeszcze skończyć się blokadą Traktatu Lizbońskiego" - pisze Wawrzyniec Smoczyński.
„Stąd z góry, Europa już wydaje się zjednoczona" - przekonywał podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego Frank De Winne, Belg, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ale na ziemi, zarówno kampania jak i same wybory, które bardziej skupiły się na sprawach krajowych, wcale tej tezy nie potwierdziły. Przeczytaj podsumowanie eurowyborów.
WIĘCEJ na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego:
- Nastrój siadł - Bohaterem kampanii wyborczej, po dziadku z Wehrmachtu, stał się odwetowiec i rewanżysta czyhający na polski Szczecin, domagający się rewizji zachodnich granic i unieważniający wynik II wojny światowej. Taka nasza tradycja. Bez Niemca nie ma w Polsce kampanii - pisze Janina Paradowska
- Jedyny show w mieście - Zwłaszcza teraz, w okresie kryzysu, zmęczenia integracją, kiedy Unia dostała zadyszki, trzeba wybrać do Strasburga takich posłów, którzy nie tylko będą bronić Unii, ale i naciskać na polityków krajowych, by szli drogą solidarności i współpracy - komentuje Marek Ostrowski.
- Eurosceptycyzm niejedno ma imię - Partie sprzeciwu - do których zaliczają się zwolennicy odrzucenia traktatu lizbońskiego, ekstremiści czy antyliberałowie - mogą odnieść duży sukces w wyborach. Ale europejska prasa zastanawia się, jakie będzie ich rzeczywiste polityczne znaczenie w Parlamencie Europejskim - piszą dziennikarze Tygodnika Forum i portalu Presseurop.eu.
- Wybory dla nauczycieli - Sporo nauczycieli załapało się do pracy w komisjach wyborczych. Za kilka godzin siedzenia przy urnie można dostać 130 zł do ręki. Kwota może nie oszałamiająca, ale na bezrybiu i rak ryba.
- Liga na eksport - Znamy już oficjalne partyjne listy polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jaką narodową reprezentację wysyłamy zatem do Europy, z jakimi kwalifikacjami, myślami i doświadczeniami?
- Miasto na wzgórzu - Jeśli Unia dziś wytraca impet, to dlatego, że pierwotne założenie: „jak nie było Europy, to mieliśmy wojnę", wydaje się dziś kompletną abstrakcją. Czy Unia potrzebuje dziś nowej wielkiej idei, czy tylko programu minimum?
- Jak w Unii za piecem - Jakim cudem państwo wielkości powiatu ostrołęckiego gości na stałe aż dziewięć unijnych instytucji i ma najbardziej wpływowego premiera w całej Europie?