Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Michał Biela

Muzyka popularna. Nominowani: Michał Biela

Michał Biela Michał Biela Leszek Zych / Polityka
Szczególny przykład dojrzałości, świetnego warsztatu z ochotą na podejmowanie nowych tropów. Jedyny ból – za mało osób o tym wie.

Niezależny. Nie z deklaracji, kaprysu, nie dla buntu, tylko w ramach konsekwentnej postawy artystycznej. Grupa Kristen, w której od lat gra i śpiewa, współtworząc ją z braćmi Łukaszem i Mateuszem Rychlickimi, jest zespołem spoza układów, kontraktów, rządzącym się demokratycznie i podążającym własną ścieżką. „Z wyczuciem łączą to, co popowe, z tym, co awangardowe” – napisała w uzasadnieniu nominacji Dominika Węcławek. Od kilkunastu lat Kristen to, obok Ścianki, jeden z zespołów najbardziej cenionych przez polską krytykę muzyczną, chętnie opisywany jako polska odpowiedź na amerykańską scenę postrockową, co jednak z czasem stało się niepotrzebną etykietką. Doceniany za wyrafinowane partie gitarowe, rzadką w muzyce rockowej umiejętność improwizacji. A oba wymienione zespoły – Kristen i Ściankę – łączy dziś właśnie osoba Michała Bieli, pojawiającego się w składzie jednych i drugich. Z pochodzącą ze Szczecina grupą Kristen nagrał łącznie siedem płyt i zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Z Maciejem Cieślakiem ze Ścianki współtworzy formację Kings Of Caramel.

Michał Biela (ur. w 1977 r.) nigdy nie zabiegał o splendor, od dawna nie usiłuje nawet utrzymywać się z muzyki, rzadko też korzysta z publicznego wsparcia, co również jest probierzem niezależności. „Utrzymywanie się z takiej muzyki, jaką gram, jest chyba tak samo prawdopodobne jak utrzymywanie się z poezji” – mówił w wywiadzie, który przeprowadził z nim Jacek Świąder. Biela nie pojawia się na listach przebojów, choć poza surowymi gitarowymi utworami instrumentalnymi tworzy także urokliwe piosenki. Jest kompozytorem i gitarzystą (często wykorzystującym gitarę barytonową). Jako wokalista jest delikatny, a zarazem precyzyjny, co udowodnił na kameralnej solowej płycie „Michał Biela”, opublikowanej w kwietniu tego roku. Nagrał ją ze składem obiecującego kobiecego tria Enchanted Hunters. Jesienią ukazał się kolejny album Kristen „The Secret Map”. „To szczególny przykład połączenia dojrzałości, świetnego warsztatu z ochotą na podejmowanie nowych tropów i wyzwań. Jedyny ból – za mało osób o tym wie!” – uzasadnia nominację Agnieszka Szydłowska.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Maciej Karłowski (Jazzarium.pl), Piotr Kowalczyk (Dwutygodnik.com, Muzykoteka Szkolna), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Dominika Węcławek („M/I”), Zbigniew Zegler (Polskie Radio Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tomasz Dąbrowski, Aleksandra Grünholz (We Will Fail), Jerz Igor, Błażej Król, Wojciech Kucharczyk, The Kurws, Lux Occulta, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Pelson, Dawid Podsiadło (Curly Heads), Marcin Pryt, Pustki, RGG Trio, Raphael Rogiński, Artur Rojek, Mikołaj Trzaska, Stefan Wesołowski, Kuba Ziołek.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Michał Biela"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama