Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Kwadrofonik

Muzyka poważna. Nominowani: Kwadrofonik

Kwadrofonik Kwadrofonik Leszek Zych / Polityka
Zagrają wszystko – zawsze ze smakiem, gustownie, inteligentnie.

„Nie zawsze z fuzji dwóch dobrych zespołów powstaje trzeci, jeszcze lepszy. Ale to właśnie ten przypadek. W naszym muzycznym świecie są ewenementem, bowiem z równą pasją »pożerają« współczesność, tradycję i folk, co piosenkę i klasykę XX w. Zagrają i opracują dla siebie wszystko – zawsze ze smakiem, gustownie, inteligentnie” – chwali zespół Kwadrofonik Jacek Hawryluk.

W istocie Kwadrofonik powstał z połączenia dwóch duetów o ugruntowanej już wcześniej pozycji: Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) i perkusyjnego Hob-Beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Inspiracją była Sonata na dwa fortepiany i perkusję Béli Bartóka, ale kariera kwartetu rozpoczęła się zwycięstwem w 2006 r. na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Członkowie zespołu sami efektownie i dowcipnie zaaranżowali melodie ludowe. Za ten program otrzymali też nagrodę specjalną III Konkursu Europejskiej Unii Radiowej „Svetozar Stracina” w Bratysławie, a w 2008 r. nagrali ten repertuar na płytę „Folklove”. Koncertują w Europie, obu Amerykach, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Zamawiają utwory u polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Wojciecha Ziemowita Zycha, Wojciecha Blecharza, Macieja Jabłońskiego. Jednak dużą część repertuaru tworzą z własnych aranżacji. W 2010 r. zaprezentowali program „Byłem tu. Fryderyk” – kolaż zainspirowany muzyką Chopina oraz tradycyjną i współczesną. W Roku Lutosławskiego 2013 nagrali z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz na płytę (i wykonywali na koncertach) „Piosenki nie tylko dla dzieci”, czyli opracowania piosenek Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima. W tym roku powrócili do muzyki tradycyjnej, pokazując „Requiem ludowe” z udziałem śpiewaka Adama Struga.

***

Oni nominowali:

Anna S. Dębowska („Gazeta Wyborcza”, „Beethoven Magazine”), Jacek Hawryluk (Polskie Radio Dwójka, „Gazeta Wyborcza”), Robert Kamyk (TVP Kultura), Dorota Kozińska (krytyk niezależny), Jacek Marczyński („Rzeczpospolita”), Jakub Puchalski („Tygodnik Powszechny”), Adam Rozlach (Polskie Radio Jedynka), Ewa Solińska („Stolica”), Adam Suprynowicz (Polskie Radio Dwójka), Jan Topolski („Glissando”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

BMF Piano Trio, Adriana Ferfecka (sopran), Gośka Isphording (klawesynistka), Rozalia Kierc (fortepian), Bartosz Kołsut (akordeonista), Tomasz Konieczny (bas-baryton), Tomasz Konior (architekt), Natalia Kozłowska (reżyser), Andrzej Kwieciński (kompozytor), Barbara Kinga Majewska (sopran), Anna Patrys (sopran), Prasqual (kompozytor), Marcin Stańczyk (kompozytor), Stanisław Suchora (menedżer), Kacper Szelążek (kontratenor), Marcin Świątkiewicz (klawesynista), Anna Zaradny (kompozytorka, animatorka wydarzeń).

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwadrofonik"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama