Anna Dąbrowska: – Agata Kornhauser-Duda trafiła na czołówki światowych mediów po tym, jak zignorowała wyciągniętą do niej rękę Donalda Trumpa i podeszła do amerykańskiej Pierwszej Damy, żeby to z nią się najpierw pożegnać. Kto tu popełnił faux pas?
Adam Jarczyński: – Myślę, że to wydarzyło się przez przypadek. Wyciągnięta ręka prezydenta została po prostu niezauważona. Choć mogłoby się to wydawać niemożliwe, to tak się czasem dzieje podczas powitań. W innym wypadku, o co nie posądzam pani Kornhauser-Dudy, bo jest kobietą kulturalną, niepodjęcie dłoni, która została skierowana w naszym kierunku do powitania, byłoby faux pas. Czasem dzieje się tak przy okazji chęci zamanifestowania czegoś, ale to bardzo ryzykowna gra.
W środę na lotnisku w Warszawie w delegacji, która witała prezydenta USA Donalda Trumpa, był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Miał odpiętą marynarkę. Czy to drobiazg, czy uchybienie zasadom protokołu dyplomatycznego?
Niezapięcie marynarki buduje mało estetyczny wizerunek, trochę z pogranicza nonszalancji, która nie gości regularnie na dyplomatycznych salonach. Ale czy jest to protokolarne uchybienie? Niektórzy mówią czasem o braku szacunku dla drugiej osoby – jeżeli strój nosimy w niewłaściwy sposób, niemniej o to bym ministra nie posądzał, to nic nieznaczące przeoczenie. O ważniejsze sprawy należało zadbać.
Choć, koniec końców, do czegoś te guziki zostały stworzone i zdecydowanie lepiej wyglądają zapięte (ale nie wszystkie na raz). Gdybym to ja miał przyjemność i zaszczyt podejmować głowę innego państwa, to marynarkę na pewno bym zapiął. Przy marynarce z trzema guzikami – na dwa górne lub środkowy guzik, a przy dwuguzikowej – na górny. Dolnego guzika nie zapinamy – marynarka zapięta na wszystkie też nie wygląda dobrze – chyba że jest jednoguzikowa.
Czyli odpięte guziki w marynarce to tylko przypadkowy gest i trudno wyciągać na tej podstawie dyplomatyczne wnioski?
Myślę, że w przypadku spotkania Trumpa z Waszczykowskim – tak. Choć czasami elementy garderoby bywają ciekawą informacją, również w sensie bardzo pozytywnym. Weźmy Justina Trudeau, premiera Kanady, i jego dość charakterystyczne skarpetki, w których występuje również w bardzo formalnych sytuacjach. Ze swoją charyzmą może sobie pozwolić na tak delikatne, miłe gesty, które jednak łamią pewien schemat myślenia o formalnym ubiorze podczas formalnych sytuacji.
Melania Trump spotkała się z Agatą Dudą. Pierwsza dama USA miała na sobie sukienkę bez rękawów. Wypada?
Wiele razy widziałem Michel Obamę z krótszym rękawem, ale mimo wszystko podczas wizyt państwowych jej strój w zdecydowanej większości przypadków był bliższy temu, co nosi małżonka prezydenta Andrzeja Dudy. Można powiedzieć, ze pani Agata Kornhauser-Duda jest modelowo przygotowana, jeśli chodzi o strój, do tego typu wydarzenia. Sukienka pani Trump była bardzo ładna i bardzo mi się podobała, niemniej kiedy patrzymy na wspólne zdjęcia pań prezydentowych, to można odnieść wrażanie, że mają za sobą dwa zupełnie różne spotkania. Mam poczucie, że poziom sformalizowania ubioru pani Trump mógłby być nieco bardziej dopasowany do okoliczności. Zastanawiałem się nawet, czy nie było jej w Polsce za zimno.
A fuksja w stroju Agaty Dudy na spotkaniu w Belwederze, a później w Centrum Nauki Kopernik, była w porządku?
Róż może być ostry, żarówkowy albo bardziej stonowany – à la Jacqueline Kennedy. Kolor, w którym wystąpiła Agata Kornhauser-Duda, jest bardzo elegancki i pasuje do formalnych okoliczności.
Ivanka Trump, córka prezydenta, do południa składała kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Też miała odkryte ramiona.
To miejsce jednak zobowiązuje do nieco bardziej formalnego stroju niż Centrum Nauki Kopernik, w którym była obecna Melania Trump. Ale cóż, przynajmniej obie panie ubrały się spójnie.
Adam Jarczyński od blisko 20 lat popularyzuje wiedzę z zakresu dobrych manier i protokołu dyplomatycznego. Praktyk z doświadczeniem zdobytym w dyplomacji oraz firmach o międzynarodowym zasięgu. Wykładowca Europejskiej Akademii Dyplomacji, współtwórca Polskiej Akademii Protokołu i Etykiet, autor bloga dobremaniery24.pl