Ludzie i style

Seeds for the Future. Znamy zwycięzców III edycji konkursu

Polityka
Zwycięzcy konkursu rozpoczną technologiczną przygodę z firmą Huawei. W pierwszej kolejności wybiorą się do Pekinu, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Państwa Środka.

Polska edycja konkursu Seeds for the Future rozpoczęła się w kwietniu br., a zakończyła uroczystą ceremonią w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej dnia 8 lipca, podczas której wyróżniono dwunastu zwycięzców. Wydarzenie, oprócz studentów i przedstawicieli uczelni wyższych, zgromadziło także gości honorowych – Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Witolda Kołodziejskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Xu Jian, Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Włodzimierza Marcińskiego, Lidera Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Grzegorza Napieralskiego, Senatora RP.

Tegoroczna, III edycja konkursu, przeprowadzona jak co roku w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem inicjatywy jest zainspirowanie młodych talentów i zachęcanie ich do rozwijania wiedzy z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych.

– Nowe technologie od zawsze były motorem napędowym innowacyjnej gospodarki. Z perspektywy firmy z sektora ICT, jakość rozwiązań technologicznych jest w dużej mierze zależna od kapitału ludzkiego. Potrzebujemy zdolnych inżynierów, którzy w przyszłości będą nadawać kształt naszej branży i przyczyniać się do jej rozwoju. Stąd niezwykle istotna jest dla nas edukacja ICT. Otwarcie mówiąc liczymy, że poprzez program wyłonimy najzdolniejszych, którzy być może w przyszłości dołączą do naszego zespołu – powiedział Weijing Wang, Dyrektor Departamentu Public Affairs&Communication, Huawei Polska.

Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili studenci z 12 polskich uczelni wyższych, studiujący na kierunku telekomunikacja, informatyka lub elektronika. Ich zadaniem było przygotowanie prac o tematyce związanej z POPC, cyberbezpieczeństwem, Smart City, wykluczeniem cyfrowym oraz innowacyjnymi technologiami. Najchętniej wybieranym wśród studentów zagadnieniem było cyberbezpieczeństwo – jego rola i znaczenie w Polsce. Autorami najlepszych prac III polskiej edycji konkursu zostali:

  1. Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej
  2. Olga Dzięgielewska z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
  3. Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej
  4. Marcin Kordas z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
  5. Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej
  6. Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
  7. Marta Lutostańska z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie
  8. Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej
  9. Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej
  10. Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej
  11. Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego
  12. Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej

Powody wzięcia udziału w konkursie były różne. Oto kilka z nich:

„Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie strategiczne i innowacyjne myślenie o cyfryzacji państwa. Przez kilka lat pracowałam w dziale internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Staram się śledzić działania na tym polu zarówno takich instytucji jak Centralny Ośrodek Informatyki, jak również organizacji pozarządowych, których zaangażowanie w e-integrację ma ogromne znaczenie. Zachęciła mnie też oczywiście perspektywa wzięcia udziału w warsztatach technologiczno-kulturoznawczych w Chinach” – skomentowała Marta Lutostańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

„Chcę zobaczyć, jak wygląda praca w tak dynamicznie rozwijającej się firmie, jaką jest Huawei. Ponadto tematyka tegorocznych prac pokrywa się z moimi zainteresowaniami związanymi z budową nowoczesnych miast z użyciem zaawansowanych struktur przesyłu informacji. Dodatkowo ogromną zachętą jest wyjazd do Chin i możliwość poznania tak odległej i ciekawej kultury” – powiedział Samuel Lewandowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 

„Konkursem interesowałem się już w roku ubiegłym, ale staż zagraniczny uniemożliwił mi wtedy wzięcie w nim udziału. Jak widać, warto próbować realizować swoje marzenia do skutku” – powiedział Krzysztof Hanzel, Politechnika Śląska.

A czego oczekują zwycięzcy od warsztatów w Chinach. 

„Od warsztatów w Chinach oczekuję przede wszystkim masy nowych doświadczeń. Chciałabym zobaczyć, jak od kuchni wygląda praca w siedzibie pioniera z branży ICT, doświadczyć na żywo, w jaki sposób powstają produkty, które w Polsce mogę jedynie zobaczyć na sklepowych półkach” – powiedziała Anna Kulik, Politechnika Świętokrzyska.

„Warto by było dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego i intrygującego. Skoro warsztaty odbywają się w głównej siedzibie jednego z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, to na pewno Huawei będzie w stanie pokazać nam rozwiązania, o których długo nie usłyszymy na wykładach odbywających się na Polskich uczelniach” – powiedział Marcin Kordas, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

„Z uczestnictwa w warsztatach chciałbym wynieść szereg znajomości z pozytywnymi, ambitnymi ludźmi oraz możliwość podglądnięcia warsztatu pracy zawodowych inżynierów w firmie będącej jednym z potentatów technologicznych” – skomentował Sławomir Tadeja, Uniwersytet Jagielloński.

Już w sierpniu zwycięzcy rozpoczną technologiczną przygodę z firmą Huawei. W pierwszej kolejności wybiorą się do Pekinu, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Państwa Środka. Drugim przystankiem będzie Shenzhen, gdzie w siedzibie głównej eksperci Huawei poprowadzą warsztaty z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Studenci będą uczyć się m.in. o rozwiązaniach sieciowych takich jak LTE czy 5G, rozwiązaniach chmurowych, cyberbezpieczeństwie itd.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama