W swoim najnowszym raporcie World Economic Forum porównuje 141 krajów pod kątem ich atrakcyjności dla turystów. Raport uwzględnia szereg czynników, począwszy od liczby obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, a kończąc na poziomie opieki zdrowotnej i higieny w danym kraju (tutaj stawkę otwierają Austria i Niemcy, Polska znalazła się na 25. miejscu).
Twórcy opracowania wiedzą, że jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze celu podróży są koszty. Szczegółowo sprawdzili więc ceny usług i produktów, z których zwykli korzystać turyści. Wziąwszy pod uwagę koszty przelotów, noclegów, posiłków, paliwa i uwzględniając parytet siły nabywczej, uszeregowali oni kraje od najtańszych do najdroższych z punktu widzenia przyjezdnych.
Polska w zestawieniu zajęła miejsce 46. i znalazła się pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Maroko. W naszym regionie lepiej wypadła tylko Bułgaria (35.). Wyraźnie wyprzedziliśmy za to Rumunię (54.), Węgry (76.), Słowację (80.) oraz Czechy (87.). Zestawienie zamykają trzy kraje zachodnioeuropejskie: Francja, Wielka Brytania oraz – raczej spodziewanie – Szwajcaria.
A które miejsca okazały się najtańsze? Poniżej zamieszczamy czołową dziesiątkę zestawienia. Twórcy raportu oczywiście nie ukrywają, że oszczędności finansowe często pociągają za sobą dyskomfort podróży. A bywa, że wręcz poważne ryzyko związane m.in. z atakami terrorystycznymi czy toczącymi się w tych krajach konfliktami.
10. Algieria
Mimo że dojazd do tego kraju nie należy do najtańszych, a utrzymane na zachodnim poziomie hotele mają także zachodnie ceny, rekompensują to ceny pozostałych usług i produktów. Ceny paliwa należą tutaj do najniższych na świecie, a za filiżankę kawy zapłacimy przynajmniej o połowę mniej niż w Europie.
9. Pakistan
Nawet najdroższe hotele w Pakistanie nie powinny odstraszyć przybywających z Europy czy Stanów Zjednoczonych. A za inne potrzeby zapłacimy przeciętnie o 60–70 proc. mniej niż na Zachodzie. Oczywiście nie do wszystkich miejsc kraju należy (czy wręcz wolno) się wybierać.
8. Indie
Ceny przelotów z Europy do Indii systematycznie spadają, a za noc w eleganckim hotelu w tym kraju zapłacimy średnio 93 dolary – taniej jest tylko w 13 innych krajach świata. Podobnie jak w Pakistanie, ceny usług i dóbr w Indiach bywają o 70 proc. niższe niż w krajach zachodnich.
7. Tunezja
Mimo niedawnego zamachu w muzeum Bardo Tunezja pozostaje jednym z najczęściej wybieranych celów wycieczek Europejczyków, do czego przyczyniają się zapewne niskie koszty podróży i pobytu w tym kraju. Ceny zakwaterowania sytuują go na 11. miejscu na świecie. A za posiłek zapłacimy tutaj o 60–70 proc. mniej niż w Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku.
Po zamachu z 26 czerwca 2015 r. turyści najpewniej zmienią kierunek podróży.
6. Malezja
Aby oszacować wydatki, które poniesiemy po wylądowaniu w Malezji, należy ściąć ceny zachodnioeuropejskie o połowę. Dodajmy do tego stosunkowo tanie hotele i paliwo (odpowiednio 27. oraz 14. miejsce na świecie) i jedynym dużym kosztem okaże się bilet lotniczy. Ale i tutaj można trafić na okazje.
5. Gambia
Najniższy na świecie wskaźnik parytetu siły nabywczej (0,3) sprawia, że produkty i usługi w Gambii są przeciętnie tańsze aż o 70 proc. niż w krajach zachodnich. Autorom raportu nie udało się wprawdzie dokonać szczegółowej analizy cen hotelowych, ale biorąc pod uwagę koszt innych usług – raczej nie należy się obawiać, że znacząco nadwerężą budżet podróży.
4. Jemen
Trudno zachęcać do wizyty w kraju objętym wojną (tylko pozornie domową). Samo dostanie się do Jemenu mogłoby się obecnie okazać niemożliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja w Jemenie szybko się ustabilizuje, a bardzo niskie ceny powinny sprawić, że do kraju rychło wrócą także turyści.
3. Indonezja
Za nocleg w eleganckim hotelu zapłacimy w Indonezji przeciętnie 93 dol. – taniej jest tylko w 16 innych krajach świata. Dokładnie tę samą pozycję Indonezja zajmuje w tabeli cen usług i dóbr. A tańszego paliwa prawie nigdzie indziej nie znajdziecie. Piękniejszych widoków – także.
2. Egipt
Trudno o tańsze loty pozaeuropejskie z Polski niż te do Egiptu. Średni koszt doby hotelowej (73,20 dol.) daje temu krajowi drugie miejsce na świecie, a benzyny – dziesiąte. Za posiłek czy kawę zapłacimy zaś o 70 proc. mniej niż w przeciętnym lokalu na Zachodzie.
1. Iran
Wbrew spotykanym często opiniom Irańczycy należą do najbardziej gościnnych społeczeństw na ziemi. Europejczyk może być niemal pewny, że któryś ze spotkanych na ulicy tubylców zaprosi go do domu na wieczerzę, a może nawet na nocleg.
Gdyby stało się inaczej i trzeba było samodzielnie zadbać o wikt i dach nad głową, żaden problem. Iran to zdaniem autorów raportu najtańszy kraj dla turystów. Wspomnijmy tylko, że cena litra benzyny oscyluje tutaj wokół złotówki.
A oto pełna lista przygotowana przez World Economic Forum (powiększ):
*
Zobacz także: Ostrzeżenia MSZ, czyli do których krajów lepiej się nie wybierać