Kraj

Marina Hulia laureatką Nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Tadeusz Późniak / Polityka
Laureatką IX edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego została Marina Hulia, dyrektorka szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu.

Nagroda przyznawana jest corocznie od 2008 r. przez Instytut Spraw Publicznych za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

Marina Hulia, charyzmatyczna nauczycielka oraz działaczka społeczna, jest dyrektorką szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu. Robi to, co lubi: pisze książki, piosenki i scenariusze filmowe, komponuje muzykę. Pytana o narodowość, odpowiada: „Ojciec – Rosjanin, matka – Białorusinka, miejsce urodzenia – Ukraina, od 24 lat w Polsce wśród Czeczenów”. W Polsce zaczynała pracę jako nauczycielka, lecz pewnego dnia odwiedziła warszawski ośrodek dla uchodźców przy ulicy Ciołka i zobaczyła setki dzieci: smutnych i zaniedbanych. Pozostała przy nich. Wraz z więźniami i wolontariuszami odgrywa bajki dla dzieci więźniów, urządza wieczorki w domach starości dla, jak mówi, „swoich starych dzieci”, opiekuje się niepełnosprawnymi.

Od wielu miesięcy Marina Hulia skupia swoje wysiłki na prowadzeniu szkoły demokratycznej dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących w Brześciu w Białorusi i próbujących nawet po kilkadziesiąt razy wjechać do Polski, aby ubiegać się tutaj o status uchodźcy. Marina Hulia stara się im pomóc, przywozi ubrania, środki na jedzenie, książki, kredki, zeszyty, listy od dzieci polskich. Organizuje też dla nich zajęcia, lekcje polskiego i zabawy.

Uroczyste wręczenie Nagrody odbyło się 13 grudnia w Warszawie.

Od 2017 roku, czyli dziesiątej, jubileuszowej edycji, Nagroda będzie miała dwóch patronów: Janinę Paradowską i Jerzego Zimowskiego. Jej nazwa będzie brzmieć: Nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Patron nagrody, zmarły w 2007 r. Jerzy Zimowski, był działaczem „Solidarności”, wiceministrem spraw wewnętrznych, a także wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych. W czasie swojej służby publicznej nadzorował m.in. służby ratownicze – uczestniczył w pracach nad przekształceniem służby pożarniczej oraz nad ustawą o służbach ratowniczych. Dużo uwagi poświęcał kwestiom migracji i uchodźców. Z jego udziałem odbywały się m.in. pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen – Jerzy Zimowski wprowadzał ustawodawstwo regulujące związane z tym problemy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców. Był mężem publicystki Janiny Paradowskiej, która zmarła w czerwcu tego roku.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego są: Małgorzata Gebert, Stana Buchowska, Janusz Skulich, Krystyna Starczewska, Wiktor Osiatyński, Wojciech Smarzowski, Danuta Przywara, Grażyna i Wojciech Jagielscy, Aleksandra Chrzanowska i Ewa Ewart.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ile tak naprawdę zarabiają pisarze? „Anonimowego Szweda łatwiej sprzedać niż Polaka”

Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
13.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną