Rynek

Recesja

RECESJA - to cykliczny spadek aktywności w gospodarce realnej. Według książkowej definicji, z recesją mamy do czynienia wtedy, gdy PKB spada przez co najmniej dwa kwartały z rzędu. Jej objawy to wzrost bezrobocia, spadek produkcji przemysłowej i spadek konsumpcji. W zależności od liczby bezrobotnych, recesja może być głęboka albo płytka. Obecna jest jedenastą w powojennej Ameryce, szóstą w Niemczech, piątą w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie pracę może stracić 50 mln ludzi.

Ekonomiści mówią o recesjach w kształcie V, U albo L - w zależności od tego, która z tych liter wyrysuje spadek, a potem wzrost na wykresie PKB. I tak recesje w kształcie V są gwałtowne, ale trwają krótko; te w kształcie U są dłuższe i bardziej dotkliwe; ale najgorsze są te na L: po gwałtownym spadku PKB przychodzi długi okres stagnacji, z której gospodarka wychodzi powoli i z mozołem. W takiej recesji była Japonia w latach 90., a dziś to samo grozi Ameryce. (Spadki produkcji przemysłowej, IV kwartał 2008 r.: Wietnam - 21,7 proc., Japonia -13 proc., Niemcy - 8 proc.)
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama