Daniel Przastek, dziekan UW, został zwolniony dyscyplinarnie. Oficjalny powód: opisane przez dziennikarzy portalu Gazeta.pl i „Gazety Wyborczej” nadużycia, jakich miał się dopuszczać. Nieoficjalnie można usłyszeć, że decyzję podjęto pod naciskiem MSZ i Radosława Sikorskiego.
W kwietniu rozpoczynają się ekshumacje ofiar zbrodni wołyńsko-galicyjskiej w Ukrainie. Przed Polską i Ukrainą otwiera się droga do zamknięcia bolesnej historii z lat 40. ubiegłego wieku.
Miliarder i doradca amerykańskiego prezydenta wystąpił wirtualnie na wiecu Ligi, skrajnie prawicowej partii Matteo Salviniego. Krytykował zwolenników dalszego wspierania Ukrainy, groził tysiącami ofiar zamachów terrorystycznych. I chyba zapomniał o Giorgii Meloni.
Pogrzeb Krystyny Lubelskiej (związanej z „Polityką” w latach 1999–2012) odbędzie się w czwartek 10 kwietnia o godzinie 12:30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym.
Wiele firm musi znaleźć nowe rynki zbytu lub ograniczyć produkcję, skoro Ameryka się dla nich zamknęła. To dlatego inwestorzy reagują tak nerwowo. Zamiast jednak negocjować z Trumpem, trzeba wykorzystać środki nacisku, jakie wciąż mamy.
W europejskich państwach NATO powoli szykuje się misję pokojową w Ukrainie. Wojska miałyby zostać wprowadzone po zawieszeniu broni. Choć takowe jest na razie mało prawdopodobne.
Dla obu głównych pretendentów wyzwaniem są marsze w Warszawie. PiS boi się o frekwencję, Trzaskowski musiał zmienić plan Tuska.
83-letnia dziś Katarzyna Gärtner, słynna kompozytorka „Małgośki” i wielu innych przebojów, tuła się po domach przyjaciół i stara odzyskać dom, studio oraz swój dorobek artystyczny.
Prof. Piotr Węcowski, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, na ile obraz, który poznajemy w szkole, jest prawdziwy, a na ile mamy do czynienia z legendami.
W jakim wieku wysyłać na lekcje języków dzieci i od którego momentu w dorosłym życiu szanse na biegłość są stracone?
Jak festiwal się zmieniał, dlaczego ani Berlin, ani Wenecja nie mogą się z nim równać i na czym polega magia La Croisette.
Osoby bagatelizujące wyczyn prosi się o zwrócenie uwagi, że gwiazda tego odcinka w życiu nie tylko jeździ na rowerze. Ma jeszcze pracę i, jak twierdzi, życie prywatne.
Torebki plastikowe zaśmiecają świat – i będą tak zaśmiecać jeszcze długo. Ale lepiej używać ich wielokrotnie, niż szukać alternatywy.
Kryzys ekologiczny to sygnał, że nasz sposób budowania relacji ze środowiskiem jest nieadekwatny. Ale czy można być za bardzo eko?
Social media żerują na instynktach, by nas uzależnić, i jak się przed tym inteligentnie bronić – opowiada psychiatra Anders Hansen, autor książki „Twój SuperMózg”.
Mark Zuckerberg ogłosił przełomową decyzję w sprawie Facebooka z zegarkiem wartym milion dolarów na ręce. Jak obnosiliśmy się z symbolami prestiżu w przeszłości?
Błędne dane, fałszywe wyniki, zmowa i bezkarność. Badania nad cywilizacyjną chorobą ujawniają przy okazji patologie, jakie trawią środowisko naukowe.
Psychodeliczna terapia depresji może wskazać drzwi tam, gdzie widzieliśmy tylko ścianę – mówi dr Magdalena Więdłocha, psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nie rozliczam Polaków, nie piętnuję Niemców. Po prostu opowiadam historię, która mówi, że wybierając miłość, wybierzesz życie – mówi reżyser Michel Hazanavicius, autor oscarowego „Artysty”, a teraz animacji „Bezcenny pakunek”.
Marcin Wicha, Marek Bieńczyk i Stanisław Łubieński w nowych książkach zabierają nas na wędrówkę po Warszawie, odnajdują peryferie pośrodku miasta i piękno miejsc niepozornych.
Był gwiazdą seriali, zanim przyszła współczesna wielka moda na seriale. A przede wszystkim gwiazdą polskiej prasy kolorowej, zanim stała się naprawdę kolorowa.
Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy?
Władze PRL dbały o polowania i polujących. Zarabiały na nich i przy okazji załatwiały interesy polityczne. Jak wtedy, kiedy 50 lat temu strzelać do żubra zapragnął przywódca bratniej Jugosławii.
Przyszłego króla uroczyście wprowadzano do kościoła nagiego. Symbolicznie: miał na sobie tylko tunikę. Przed ołtarzem wraz z atrybutami władzy otrzymywał święcenia kapłańskie. Tak wyglądała tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego.
Prof. Piotr Węcowski, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, na ile obraz, który poznajemy w szkole, jest prawdziwy, a na ile mamy do czynienia z legendami.