wideo
Maciej Frąckiewicz z TWOgether Duo wykonuje Kaprys nr 2 „S.O.S. Pamięci Ofiar Kurska” Wiaczesława Siemionowa.
Duet w składzie: wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz istnieje od 2007 r. Oboje urodzili się w 1988 r., Bojanowicz w Warszawie, Frąckiewicz w Białymstoku. Studiowali na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Ponadto Frąckiewicz – w ramach programu Socrates-Erasmus – studiował w Escuola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Są laureatami wielu nagród na konkursach w Polsce i za granicą, każde osobno, a także jako duet m.in. w Klingenthal w Niemczech (II nagroda, 2008 r.) oraz w Sanoku (I nagroda na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych). Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej od Bacha do Piazzolli, jak i muzyki współczesnej, m.in. Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha. W tym roku zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni; ukazała się też ich pierwsza płyta „Satin” (Sarton) z polskimi utworami współczesnymi, w większości zamówionymi przez duet specjalnie do tego celu, dzięki stypendium Młoda Polska.
Muzycy współpracują ze sobą od 2007 roku i wspólnie zdobyli najwyższe laury na prestiżowych konkursach:
• I miejsce na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2008)
• II miejsce w XLV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2008)
• Nagroda Specjalna dla Najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010)
Duet jest laureatem prestiżowego stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”, które otrzymał na nagranie płyty z kompozycjami polskich współczesnych twórców. W W ostatnim czasie duet wystąpił z recitalami podczas festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu (2010), Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie (2011), w Filharmonii w Łodzi (2010), w Instytucie Polskim w Pradze (2011), Filharmonii w Wilnie (2010), Studiu S1 Polskiego Radia w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” (2012).
Ponadto każdy z muzyków prowadzi swoją solową działalność koncertową występując m.in z z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, a także realizując inne projekty kameralne.
*
Nominujący o TWOgether Duo:
Nominacja za wybitne predyspozycje do wykonywania muzyki współczesnej, przyczynianie się do powstawania nowych utworów (animowanie twórczości polskich kompozytorów). Za umiejętność tworzenia nastrojów, pasjonujący dialog i doskonałe muzyczne porozumienie, wrażliwe ucho.
Anna S. Dębowska
Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru oraz za śmiałość w odkrywaniu nowych przestrzeni brzmieniowych.
Robert Kamyk
Duet idealny, choć nieoczywisty, bo akordeon i wiolonczela to nie są nasze „narodowe” instrumenty. Nominacja za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Za wiolonczelę, która nie musi grać wyłącznie Bacha, i za akordeon, który nie musi być Piazzollą. Choć Bojanowicz i Frąckiewicz także i ich grają.
Jacek Hawryluk
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012