Urodził się w 1981 r. w Zielonej Górze, mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, z talentu i profesji muzyk, autor tekstów, producent i eksperymentujący reżyser. Wydał siedem płyt (w tym trzy z zespołem Kanał Audytywny). Wyszedł od hip hopu, by z czasem przekroczyć jego surową konwencję, łącząc ją z jazzem i elektroniką. W zeszłym roku nominowany do Paszportów „Polityki” za „Planet LUC”, multimedialne wydawnictwo z muzyką, tekstami literackimi i fragmentami filmu. Jego ostatnie dzieło to album „39/89 Zrozumieć Polskę”.
***
Nominujący o L. U. C.-u:
„Konsekwentny i nieprzeciętny. Bez oglądania się na mody podąża drogą muzycznych eksperymentów i twórczych poszukiwań. Od lat współpracuje z czołowymi polskimi muzykami. Ostatnio koncertował z tuzami polskiego jazzu – Namysłowskim, Urbaniakiem, Możdżerem – mimo że, jak sam mówi, nie gra na żadnym instrumencie. Interesują go pogranicza muzyki i obrazu. Nie zdziwiłbym się, gdyby za rok, dwa lata dostał nominację do Paszportów w kategorii film albo sztuki wizualne. Jest wszak artystą symfonicznym”.
Kamil Dąbrowa
„Brawa za album »39/89« – kolejna świetna płyta L. U. C.-a, jednego z nielicznych polskich muzyków, który ma wszelkie dane, by zrobić karierę światową. Znakomicie łączy refleksję nad polską specyfiką historii i kultury z uniwersalnym przekazem muzycznym”.
Marek Sierocki
„Należy mu się Paszport za całokształt, w tym za znakomitą retrospekcję uwzględniającą najważniejsze wydarzenia z historii Polski od 1939 do 1989 r. (ostatnia płyta). Twórczość L. U. C.-a – zwłaszcza w ostatnich latach – przeczy odnoszącej się do twórczości muzycznej tezie, że ilość nie przechodzi w jakość. Artysta brawurowo udowadnia, że warto szukać pomysłu na siebie i – co więcej – mówić własnym, oryginalnym językiem”.
Piotr Stelmach