Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymała Julita Wójcik – za ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką.
Julita Wójcik to performerka, autorka akcji artystycznych. Urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. W latach 1991–97 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku u prof. Franciszka Duszeńki. Jej artystyczne działania zazwyczaj odwołują się do prostych życiowych czynności i mają charakter pogodny i optymistyczny.
Najgłośniejsze z nich to „Obieranie ziemniaków”, zrealizowane w stołecznej Zachęcie i niedawna Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie, stworzona z tysięcy sztucznych kwiatów. Wielu obserwatorów uznało tę pracę za kolejny, po palmie Joanny Rajkowskiej, artystyczny symbol stolicy.
Co mówili nominujący o Julicie Wójcik jeszcze przed głosowaniem Internautów?
Ręczną robotę, domowe czynności podnosi mistrzowsko do rangi sztuki. W tym roku zrobiła to na wielką skalę, stawiając w samym centrum Warszawy ogromną tęczę utkaną z kwiatów przygotowanych wraz z dziesiątkami wolontariuszy. Postawiła ją między kościołem a modnymi knajpkami, tuż po Paradzie Równości. Tęcza stała się symbolem porozumienia i tolerancji, dlatego takie oburzenie wywołało jej podpalenie przez pijanych wandali — Agnieszka Kowalska.
Nominacja za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich. Za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami — Monika Małkowska.
Wszyscy nominowani w tej kategorii: Katarzyna Krakowiak, Radek Szlaga, Julita Wójcik