Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Paszporty Polityki 2011 – relacja z gali

Uroczystą galę prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Uroczystą galę prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki". Tadeusz Późniak / Polityka
W trakcie uroczystej gali w warszawskim Teatrze Wielkim przyznajemy nagrody laureatom tegorocznej edycji Paszportów Polityki – nagród dla najlepiej zapowiadających się młodych twórców polskiej kultury.

Relacja z gali Paszportów „Polityki”

18.45 - już możemy zdradzić: na scenie wystąpi m.in. L.U.C. Właśnie zakończył rozgrzewkę przy stole DJskim.

18.50 - widownia wypełnia się gośćmi, właściwie nie ma już wolnych miejsc. Wśród nich sporo ludzi kultury. Fotoreporterzy dopadają gwiazdy w foyer. To ten rzadki moment w roku, gdy „Polityka” będzie cytowana na Pudelku.

18.55 - Na widowni powitania i komentarze. Publiczność zastanawia się, dlaczego na ekranach (scenografia) wciąż chodzą w tle jacyś ludzie. Ostatnie przygotowania trwają.

18.59 - Prezydent RP Bronisław Komorowski jest już w swej loży.

19.04 - Artysta hiphopowy L.U.C. zajął miejsce przy stole DJskim, założył słuchawki na uszy. Światła przygasają. Za chwilę zaczynamy.

19.10 - Na początku niezwykłe trio, pierwszy raz razem na scenie: ze świata opery Małgorzata Walewska, ze świata muzyki klasycznej Adam Bałdych na skrzypcach oraz - ze świata hiphopu - L.U.C.

19.15 - Gości witają Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.

Na widowni zasiedli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną, Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, Premier Donald Tusk, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

19.17 - Film – Paszport wręczają: szef redakcji kulturalnej Zdzisław Pietrasik i Robert Gliński, laureat Paszportu z 2001 roku. - To był bardzo dobry rok dla polskiego kina, pomimo kryzysowych czasów - mówi Pietrasik.

Nominowani: Rafael Lewandowski, Adrian Panek, Greg Zgliński

19.20 - Paszport POLITYKI w kategorii film otrzymał Rafael Lewandowski.

Nagroda za film „Kret”, oryginalną i unikającą schematów próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji i zła, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Za odważne spojrzenie z oddali na legendę Solidarności oraz za doskonałą pracę z aktorami.

Laureat podziękował mówiąc, że to już jest jego trzeci paszport. Wychował się we Francji, wrócił do Polski, aby tu kontynuować karierę.

19.23 - Rafael Lewandowski

Urodził się w 1969 r. w Reims w rodzinie polsko-francuskiej. Studiował na paryskiej Sorbonie, gdzie zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych, następnie uzyskał dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej Le Femis. Autor wielu dokumentów, m.in.: „Cela” (1996 r.), „Cień na duszy” (1998 r.), „Audiences” (2000 r.) oraz „Piosenka i życie” (2006 r.) – filmu opowiadającego o dzieciach działaczy Solidarności, m.in. o synu stoczniowca i córce górnika zabitego w kopalni Wujek. „Kret” jest jego debiutem fabularnym.

19.24 - Teatr – paszport wręczają Aneta Kyzioł, dziennikarka „Polityki” oraz laureat Grzegorz Jarzyna. - Polscy twórcy teatru w 2011 roku albo zajmowali się katastrofą smoleńską, albo kryzysem, albo szli własną ścieżką. Nasi nominowani są z tej trzeciej grupy - mówi Aneta Kyzioł. Nominowani: Krzysztof Garbaczewski, Sebastian Majewski, Paweł Passini.

19.25 - Paszport POLITYKI w kategorii teatr otrzymał Krzysztof Garbaczewski.

Nagroda za nieoczywiste operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody, improwizacji, zespołowości. Za ambicję badania przy pomocy teatru form i granic człowieczeństwa w dobie rozwoju technologii i mediów.

Krzysztof Garbaczewski
Urodził się w 1983 r. w Białymstoku. Reżyser teatralny, absolwent krakowskiej PWST. Jego spektakle to właściwie instalacje multimedialne, łączące elementy teatru, performance’u, koncertu i sztuk wizualnych. Zadebiutował w 2008 r. „Chórem sportowym” Elfriede Jelinek w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, tam też zrealizował „Odyseję” Homera w adaptacji Marcina Cecki. W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego wystawił „Opętanych” według powieści Gombrowicza oraz „Gwiazdę śmierci” inspirowaną „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. We wrocławskim Teatrze Polskim wyreżyserował „Nirvanę” (na podstawie „Tybetańskiej księgi umarłych”) i „Biesy” Dostojewskiego. Jego najnowszym spektaklem jest „Życie seksualne dzikich” (Nowy Teatr w Warszawie), z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego.

19.31 - Paszport POLITYKI w kategorii literatura otrzymał Mikołaj Łoziński.

Nagroda za książkę pod tytułem „Książka”, za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.

19.33 - Mikołaj Łoziński - podziękował rodzinie, czyli prototypom, które opisał w książce. Pozdrawiamy Romana i Emila, bliźniaki - nowe nabytki w klanie Łozińskich.

Urodził się w 1980 r. w Warszawie. Pisarz i fotografik, absolwent socjologii w Paryżu. Debiutował powieścią „Reisefieber” (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007 r.). Opublikował również „Bajki dla Idy” (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego „Książka” (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

19.36 - Sztuki wizualne – nagrodę wręczają Piotr Sarzyński, dziennikarz „Polityki” oraz nagrodzony Paszportem w 2010 r. Wojciech Bąkowski. Nominowani: Nicolas Grospierre, Artur Malewski, Honza Zamojski.

19.36 - czy oprócz gustownej siaty na zakupy wręczający Bąkowski miał do czarnych lakierek białe skarpetki?

19.37 - Paszport POLITYKI w kategorii sztuki wizualne otrzymał Nicolas Grospierre.

Nagroda za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej. Za prace, w których odnajduje w otaczającym nas świecie nowe walory intelektualne i emocjonalne.

19.39 - Nicolas Grospierre - urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia socjolog, studiował w Paryżu i Londynie, od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) uhonorowany Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji.

19.41 - Muzyka poważna – Paszport wręczają Dorota Szwarcman, dziennikarka „Polityki” oraz laureatka z zeszłego roku Wioletta Chodowicz. Nominowani: Agnieszka Budzińska-Bennett, Aleksandra Kuls, Meccorre String Quartet.

19.42 - Paszport POLITYKI w kategorii muzyka poważna otrzymała Aleksandra Kuls.

Nagroda za szczerość i radość muzykowania, za naturalne emocje wyrażane w grze. Za umiejętności, jakie pokazała podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

19.44 - Aleksandra Kuls. Urodziła się w 1991 r. w Warszawie. Ukończyła warszawskie Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego u prof. Magdaleny Szczepanowskiej, a obecnie studiuje na I roku Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Kai Danczowskiej. Jest laureatką konkursów skrzypcowych krajowych i zagranicznych. Interesuje ją także twórczość muzyczna: swoje kompozycje prezentowała w kraju i za granicą. Przez sześć lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá, z którym zdobyła I nagrodę oraz Grand Prix na konkursie Talents for Europe na Słowacji (2008 r.); występuje też w duecie z Marcinem Koziakiem oraz Justyną Danczowską. Na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymała Nagrodę Kapituły Krytyków.

19.45 - Muzyka popularna – Paszport wręczają dwaj koneserzy muzyki – Bartek Chaciński, dziennikarz „Polityki” oraz laureat z 2003 roku – Andrzej Smolik. - Świat muzyki popularnej jest dziś trochę jak paszport - każdy ma swój - powiedział Chaciński. Nominowani: Ballady i Romanse, Julia Marcell, Maciej Szajkowski

19.47 - OOOoooo… mamy Paszport ex aequo

19. 47 - Paszport POLITYKI w kategorii muzyka popularna otrzymali: Julia Marcell oraz Maciej Szajkowski. - Obrady były trudne. Dlatego mamy paszport podwójny - mówi Chaciński.

Julia Marcell
Nagroda za udowodnienie, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach. Za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki.

Maciej Szajkowski
Nagroda za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów. Za wyjątkowe łączenie energii muzycznej i ambicji muzykologicznej oraz za odnalezienie poprzez działania zespołu R.U.T.A. ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach.

19.51 - Maciej Szajkowski zaprosił na scenę cały zespół R.U.T.A., a potem wygłosił słuszną mowę oburzenia wobec VATu na kulturę. - Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli ruszyć z batogami, aby ten problem rozwiązać - powiedział Szajkowski, co widownia przyjęła olbrzymimi oklaskami.

19.54 - Teraz kategoria specjalna - Kreator Kultury, czyli osoba wyjątkowo dla kultury zasłużona i wielki twórca. Nagrodę wręczają aktorzy: Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Radziwiłowicz.

Nagroda specjalna POLITYKI – Jerzy Jarocki

- Jurku drogi, w imieniu wszystkich aktorów, którzy mieli zaszczyt pracować z Tobą, przekazujemy ci ten laur - powiedziała Kożuchowska. Nagroda za konsekwentne tworzenie teatru wierzącego w słowo dramatu i inteligencję widza, teatru, w którym odbijają się najważniejsze problemy naszych czasów. Za realizacje największych sztuk klasyków polskiej i światowej dramaturgii, które weszły do historii teatru. Za stworzenie wzoru reżyserii, w której liczy się rzadko spotykana na polskich scenach dyscyplina intelektualna i formalna. Za ukształtowanie aktorskich talentów i karier, bez których polska scena byłaby uboższa.

20.03 - Wspólne zdjęcie wszystkich laureatów. I jeszcze raz na zakończenie niezwykły duet – Małgorzata Walewska i L.U.C. W tle Małgorzata Walewska wykonuje „Habanerę”.

***

Na czym polega wyjątkowość naszej nagrody kulturalnej? Jak co roku powtarzamy, nagradzamy nie za całokształt, nie za bycie „trendy” czy popularność medialną, lecz za pierwsze znaczące dzieła, które zapowiadają kolejne, jeszcze znaczniejsze dokonania artystyczne. Młodzi laureaci w większości nie byli dotychczas szerzej znani poza swoim środowiskiem. Warto zapamiętać ich nazwiska. Niebanalny charakter ma też sama gala w Operze Narodowej, gdzie dochodzi do swoistego spotkania ponad wszelkimi podziałami: młodych ze starymi, mistrzów z adeptami, wreszcie – to także znak czasów – garniturów z T-shirtami, a nawet dresami (przykładowo w gustownym dresie wystąpiła na scenie ubiegłoroczna laureatka Monika Strzępka). Do tego politycy z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. To jedyne takie spotkanie, jakie raz do roku odbywa się pod naszą egidą.

Przyznajemy nagrody w 6 kategoriach: Film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne, literatura. Galę poprowadzą, tradycyjnie, Grażyna Torbicka i redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński. Wystąpią artyści, nagrodzeni w poprzednich latach Paszportem.

Wszystkich nominowanych można obejrzeć na
Serwis specjalny PASZPORTY „POLITYKI” >>

Galę Paszportów będzie można obejrzeć w transmisji TVP2 we wtorek, o godzinie 22.50.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama