W Polsce jest 445 państwowych i prywatnych uczelni wyższych. Większość z nich to uczelnie zawodowe, których głównym zadaniem jest kształcenie studentów – działalnością naukową zajmują się one w niewielkim stopniu albo wcale. Tylko 86 szkół, głównie państwowych, to uczelnie typu akademickiego, które posiadają co najmniej dwa uprawnienia nadawania stopnia naukowego doktora. Mają one obowiązek prowadzenia działalności naukowej oraz publikowania jej rezultatów.
ZOBACZ: Zbiorczy ranking polskich uczelni akademickich
ZOBACZ: Ranking uczelni w podziale na specjalizacje
Od pewnego czasu próbuje się oceniać tę działalność, głównie jednak poszczególnych naukowców lub zatrudniających je podstawowych jednostek uczelnianych, czyli wydziałów. Nasz ranking, który jest efektem pracy zespołu naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego, ocenia pod tym kątem całe uczelnie i może być dobrym uzupełnieniem innych podobnych zestawień publikowanych co roku. Jest to ranking czysto naukowy, który może stanowić dobre uzupełnienie funkcjonujących w Polsce dorocznych rankingów szkół wyższych. Ten prowadzony wspólnie przez „Perspektywy” i ”Rzeczpospolitą”, edukacyjny, przeznaczony jest dla kandydatów na studia. Z kolei ten prowadzony przez tygodnik „Wprost” jest rankingiem uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. To prawda, że dobra dydaktyka jest często w najlepszych uczelniach wynikiem wysokiego poziomu badań naukowych. Jednakże nie zawsze tak bywa i dlatego ranking naukowy uczelni może być przydatnym, a nawet pożądanym dopełnieniem obrazu szkolnictwa wyższego w Polsce.
PRZECZYTAJ: Jak zbudowaliśmy ranking zbiorczy
PRZECZYTAJ: Jak powstały zestawienia szczegółowe
Prezentowane opracowanie stanowi pierwszy kompletny ranking naukowy uczelni akademickich w Polsce. Jednocześnie jest ono podsumowaniem indeksowanych osiągnięć naukowych polskich uczelni do roku 2012. Z powodu braku miejsca ranking ten nie mógł być rozbity na krótsze okresy dla porównania trendów rozwojowych. Ciekawie będzie śledzić zmiany zachodzące w tym rankingu w następnych latach. Tym bardziej, że Web of Science zaczyna wprowadzać bazy danych książek i monografii naukowych, co może wpłynąć na pozycje rankingowe niektórych uczelni.
Prof. dr hab. Janusz Gil jest prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego i szefem zespołu: dr Olaf Maron, dr inż. Krzysztof Maciesiak, mgr inż. Danuta Chojnacka i mgr inż. Lucyna Andrzejewska, który przygotował dane do rankingu.