KURSY WALUT - są zmienne. Waluta umacnia się, gdy dany kraj przyciąga dużo kapitału zagranicznego i ma zdrowe finanse publiczne, a słabnie, gdy dzieje się na odwrót. Ta zasada dotyczy wszystkich krajów poza USA - dolar jest dziś najsilniejszą z walut, choć finanse publiczne Ameryki znalazły się w opłakanym stanie. Jak wyjaśnia Paul Krugman, dzieje się tak dlatego, że dolar pozostaje pierwszą walutą świata, a ewentualne bankructwo Ameryki byłoby równoznaczne z zapaścią globalnego systemu finansowego.
Waluty Europy Środkowej słabną, bo inwestorzy uciekają z naszego regionu. Boją się powtórki kryzysu azjatyckiego z lat 90., kiedy upadek tajskiego bata uruchomił łańcuch kryzysów walutowych, pogrążając w zapaści finansowej całą Azję Południowo-Wschodnią. Wskaźniki ekonomiczne krajów bałtyckich, Rumunii i Bułgarii przypominają te w Tajlandii w 1997 r., a ryzyko eskalacji jest ogromne, zważywszy powiązania banków w Europie Środkowej.
Nadmierna słabość złotego może wynikać z jego płynności na tle reszty walut regionu, a sama dewaluacja, choć bolesna dla kredytobiorców, ma też swoją dobrą stronę: gdy handel światowy ruszy z miejsca, polskie towary będą bardzo konkurencyjne na zagranicznych rynkach, a eksport pomoże naszej gospodarce szybciej wydobyć się z dołka. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do kryzysu środkowoeuropejskiego. (Spadki wartości walut w Europie Środkowo-Wschodniej, od sierpnia 2008 r.: korona czeska - 15 proc., forint węgierski - 23 proc., złoty polski - 27 proc., rubel rosyjski - 33 proc., hrywna ukraińska - 42 proc.)
Wawrzyniec Smoczyński
Wawrzyniec Smoczyński jest pomysłodawcą i twórcą Polityki Insight. Kierował zespołem analitycznym i odpowiadał za rozwój projektu. Dziennikarz i redaktor, przez sześć lat był kierownikiem działu zagranicznego „Polityki”. Laureat nagrody im. Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne (2010), Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne (2011) i nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2012). Open Society Fellow (2008), Marshall Memorial Fellow (2009), Munich Young Leader (2012), IMF Journalism Fellow (2011). Od 2017 r. zasiada w radzie European Council on Foreign Relations (ECFR). Studiował egiptologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz językoznawstwo ogólne i koptologię na Uniwersytecie Jerzego Augusta w Getyndze.