Kraj

Andrzej Lepper nie żyje

Andrzej Lepper, lider Samoobrony, działacz rolniczy, poseł, minister rolnictwa a nawet wicepremier za rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona, został znaleziony martwy w siedzibie swej partii. Popełnił samobójstwo.

Informację podała stołecza policja. - Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo przez powieszenie. Najpewniej nie mamy tu do czynienia z udziałem osób trzecich - powiedział w TVP Info Mariusz Sokołowski, rzecznik warszawskiej policji. Ciało Leppera w warszawskim biurze Samoobrony znalazł w piątek około godziny 16.00 jeden z członków rodziny. Andrzej Lepper miał w tym biurze (mieszczącym się w bloku przy Alejach Jerozolimskich) pokój gościnny, w którym zatrzymywał się w trakcie pobytów w stolicy.

Śmierć przewodniczącego jest dla działaczy jego partii wielkim szokiem, tym bardziej, że nic nie wskazywało na to, iż Lepper podejmie taki krok. Miał poumawiane spotkania na najbliższe dni. Jego bliscy współpracownicy nie widzą bezpośrednich przyczyn, dla których mógł popełnić samobójstwo. Jakimś śladem może być jedynie śmiertelna choroba, na którą choruje jeden z synów Leppera.

Andrzej Lepper urodził 13 czerwca 1954 roku. Był założycielem Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej i Związku Zawodowego Samoobrona. W polityce pojawił się w latach 90., gdy przewodził rolniczym protestom. Do Sejmu dostał się po raz pierwszy w 2001 roku, przez kilka tygodni był wicemarszałkiem. W 2006 roku został wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza. Rok później odwołany, gdy rozpadła się koalicja PiS-LPR-Samoobrona. 

Po wyborach z 2007 r. na marginesie życia politycznego. W 2010 r. startował w wyborach prezydenckich i zdobył jeden procent głosów.

CZYTAJ TAKŻE:
Wspomnienie z czasów, gdy Andrzej Lepper był w rządzie, opublikowaliśmy ostatnio w artykule "Jak rządził premier Kaczyński". Choć z rządu Lepper musiał odejść po wybuchu tzw. afery gruntowej, tak naprawdę jego największym problemem z prawem były wyroki w sprawie o molestowanie seksualne działaczek Samoobrony (tutaj znajdą Państwo komentarz Ewy Winnickiej w tej sprawie).

Reportaż o sytuacji w Samoobronie po wyborczych klęskach napisał w 2009 roku Piotr Pytlakowski.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ile tak naprawdę zarabiają pisarze? „Anonimowego Szweda łatwiej sprzedać niż Polaka”

Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
13.12.2024
Reklama