Kraj

Nowi generałowie na 11 Listopada

Prezydent podpisał 16 generalskich nominacji – na liście m.in. Bieniek, Bondaryk

Nominacje generalskie 15 sierpnia 2010 r. Od lewej generałowie: Gruszka (dowódca operacyjny sił zbrojnych), Majewski (dowódca sił powietrznych) i Głowienka (dowódca wojsk lądowych) Nominacje generalskie 15 sierpnia 2010 r. Od lewej generałowie: Gruszka (dowódca operacyjny sił zbrojnych), Majewski (dowódca sił powietrznych) i Głowienka (dowódca wojsk lądowych) Andrzej Stawiński / Reporter
Szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojskowego wywiadu, kontrwywiadu i Straży Granicznej – oni między innymi otrzymali od prezydenta Bronisława Komorowskiego awanse generalskie z okazji Święta Niepodległości.

W sumie na liście awansowanych jest 16 nazwisk. To w większości osoby, które – najczęściej z racji pełnionej funkcji – niejako z urzędu powinny dostać generalskie wężyki. Mimo to do ostatniej chwili w Pałacu i Kancelarii Premiera trwały gorączkowe ustalenia, kto powinien się na niej znaleźć. Z naszych informacji wynika, że najwięcej kontrowersji budziło nazwisko Piotra Patalonga, dowódcy wojsk Specjalnych, którego awansu nie chciał zaakceptować MON. Chodzi o ujawnioną niedawno przez dziennikarzy TVN sprawę nieprawidłowości w GROM w czasie, gdy jednostką dowodził Patalong. Miał on m.in. podpisywać umowy na zakup sprzętu dla GROM po zawyżonych cenach.

W efekcie prezydent podpisał nominacje dopiero we wtorek późnym wieczorem. Według jednego z naszych rozmówców z otoczenia prezydenta, Bronisław Komorowski brał nawet pod uwagę to, że przez wahanie Kancelarii Premiera, uroczystość trzeba będzie przełożyć.

Wśród nowo-nominowanych generałów jest więc Mieczysław Bieniek, niegdyś dowódca jednej ze zmian polskiego kontyngentu w Iraku, dziś wysoki dowódca w strukturach NATO. Bieniek otrzyma awans na tzw. pełnego generała, co jest znaczącym wyróżnieniem, bo w Polsce mamy tylko jednego „czterogwiazdkowca” – gen. Mieczysława Cieniucha, szefa Sztabu Generalnego.

Sporo ciekawych nazwisk jest na liście „jednogwiazdkowców”, czyli wśród tych, którzy dopiero zostaną generałami. Są wśród nich szefowie służb specjalnych – Krzysztof Bondaryk z ABW, Radosław Kujawa ze Służby Wywiadu Wojskowego i Janusz Nosek ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Pierwszy zapewne już wcześniej zostałby generałem, gdyby nie to, że jako „człowiek PO” nie miał szans u prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Generałem zostanie również pułkownik Leszek Elas, dowódca Straży Granicznej, zresztą niegdyś związany ze służbami specjalnymi (w latach 90. był oficerem Urzędu Ochrony Państwa). Oprócz niego awansowali też pułkownikowie – Andrzej Tuz i Bogdan Tworkowski. Pierwszy dowodzi 12. Dywizją Zmechanizowaną ze Szczecina, drugi – słynnymi „czerwonymi beretami”, czyli Brygadą Powietrznodesantową z Krakowa.

LISTA AWANSOWANYCH:

Na stopień generała generał broni Mieczysław Bieniek – zastępca Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk (USA)

Na stopień generała dywizji:

Płk Krzysztof Bondaryk – szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Płk Janusz Nosek – szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Płk Radosław Kujawa - szef Służby Wywiadu Wojskowego

Płk Jerzy Matusik - zastępca szefa BOR

Płk Leszek Elas – dowódca Straży Granicznej

Płk Piotr Patalong – dowódca Wojsk Specjalnych

Płk Andrzej Tuz – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie

Płk Bogdan Tworkowski – dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej

Inspektor Zbigniew Maciejewski - komendant wojewódzki policji we Wrocławiu

Starszy brygadier Wojciech Mendelak - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Kmdr Stanisław Kania – zastępca szefa szkolenia Marynarki Wojennej (awansuje na stopień kontradmirała, który w Marynarce Wojennej jest odpowiednikiem generała brygady)

Na stopień generała brygady:

Gen. brygady Sławomir Kałuziński – szef sztabu i zastępca dowódcy Sił Powietrznych

Gen. brygady Krzysztof Szymański - szef Zarządu Planowania Logistyki Sztabu Generalnego

Gen. brygady Janusz Bojarski - polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, Bruksela

Gen. brygady Zbigniew Czerwiński - szef Zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama