Rynek

Keynesizm

KEYNESIZM - doktryna makroekonomiczna Johna Maynarda Keynesa (1883-1946), która obowiązywała na Zachodzie od końca II wojny światowej do lat 70. XX w. Wybitny badacz Wielkiego Kryzysu Keynes był zwolennikiem silnej obecności państwa w gospodarce i uważał, że w recesji powinno ono za wszelką cenę wspierać popyt. W latach 80. keynesizm został wyparty przez monetaryzm, który postulował uwolnienie rynków, ewakuację państwa z gospodarki i zwalczanie recesji za pomocą stóp procentowych.

Obecny kryzys finansowy jest powszechnie uważany za porażkę monetaryzmu i owoc neoliberalnej filozofii gospodarczej, która legła u podstaw globalizacji w jej dzisiejszej formie. W rezultacie, Keynes wrócił do łask i jest teraz najczęściej cytowanym ekonomistą na świecie, a jego teorie na temat przyczyn Wielkiego Kryzysu służą wielu rządom za przewodnik w walce z globalną recesją. Neokeynesiści są najgorętszymi orędownikami pakietów stymulacyjnych.
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama