Niegdyś głównym sprawcą wymierania gatunków był klimat, a dokładnie – następujące po sobie zlodowacenia i ocieplenia. Jak podaje jedno z ostatnich wydań czasopisma Nature, głównym powodem wymarcia mamutów, włochatych nosorożców i dzikich koni były zmiany klimatyczne. Po epoce lodowej nastąpił znaczny wzrost temperatury, do czego zwierzęta te nie mogły się przystosować.
Dziś klimat ustabilizował się, ale jego niszczący wpływ na środowisko dzikich zwierząt przejęli na siebie ludzie.
Tarpany, delfiny z rzeki Jangcy – tzw. baiji – wilki tasmańskie, tygrysy kaukaskie, tygrysy balijskie, a dzisiaj także lamparty amurskie (tych zostało w warunkach naturalnych kilkanaście osobników i zdaniem znawców nie mają już szans na przeżycie) – wszystkie te stworzenia zginęły i giną na naszych oczach. I to wcale nie dlatego, że mają dobre mięso lub wartościową skórę. Giną, ponieważ po prostu w naturalnym środowisku nie mają już gdzie żyć.
Collin Hines/Wikipedia
Lampart amurski - jeden z najpiękniejszych dzikich kotów. Także najbardziej obecnie zagrożony kot. Na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na wolności żyje już tylko kilkanaście osobników. Raczej nie przetrwa.
Camille Menard/Wikipedia
Nie ma zdjęć wyłowionych i zabitych, co do jednej, krów morskich Stellera. Zwierzęta te były najbardziej zbliżone - i podobne - do diugoni, które miały więcej szczęścia i wciąż żyją (na zdjęciu - diugoń w całej okazałości).
Ballista/Wikipedia
Tak wyglądał najwspanialszy dront z Mauritiusa - ptak dodo. Od chwili odkrycia, w 1599 r., przeżył zaledwie 50 lat. Egzemplarz wypchany.
Walter Rothschild/Wikipedia
Reliktowiec mały. Endemiczny ptak z Hawajów. Ostatni osobnik był widziany w 1985 r. Ostatni słyszany - w 1987 r. Zainfekowany chorobami przywleczonymi na Kauai przez świnie, psy i komary. Pozbawiony naturalnego środowiska.
Scherer/Wikipedia
Ostatnie zdjęcie żywego tarpana, zrobione w moskiewskim zoo, pod koniec XIX w. W warunkach naturalnych tarpan wiginął wcześniej, w połowie XIX w.
AN
Tur. Ostatni przedstawiciel gatunku padł w 1627 r. na Mazowszu, mimo iż było to pierwsze zwierzę w historii objęte profesjonalną ochroną. Tury wiginęły w wyniku wycinki wielkich połaci lasów w Europie.
AN
Tygrys kaspijski. Żył na obszarze od Turcji, przez Iran do Chin. Ostatniego osobnika widziano w latach 70. XX w. Jest blisko spokrewniony z tygrysem syberyjskim, też obecnie bardzo zagrożonym.