Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

(9)
Czas zastanowić się, komu przypadną dwie przyznawane w tym roku nagrody i dlaczego jednego z literackich Nobli otrzyma Margaret Atwood.
 • 2019-03-07 07:23 | Satoshi Politico

  absurdalna logika

  "Po pierwsze, jest kobietą, co w obliczu ubiegłorocznego skandalu raczej nie będzie bez znaczenia." To absurdalna logika. Dlaczego jakąś kobieta ma być preferowana przy przyznawaniu nagrody za dokonania literackie dlatego, że jakieś inne kobiety były molestowanie seksualne. To tak, jakby jakiś polski naukowiec miał dostać duży grant badawczy od niemieckiej instytucji dlatego, że jego babcia była wiezniarką Pawiaka.
 • 2019-03-07 10:15 | lubat

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Taki apel czy wezwanie jest tylko deprecjonowaniem ewentualnej laureatki. Bo wyglądałoby to tak, że dostała nagrodę nie za rzeczywiste osiągnięcia, lecz za fakt bycia kobietą.
  To jest niestety prawdopodobne, bo Zachód stał się teraz tak "postępowy", że o wiele łatwiejszą drogę do kariery mają ci, którzy do niedawna byli traktowani jako "gorszy sort", a więc kobiety, imigranci, geje/lesbijki, itp. Z jednego przegięcia popadamy w drugie.
 • 2019-03-07 12:51 | turek74

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Oj, minimaliści...
  uznawanie kobiecości za atrybut było modne ćwierć wieku temu. Teraz to banał.
  Dlatego proponuję:
  1. nobel: dla kobiety - lesbijki
  2. nobel : dla kobiety - transseksualistki (może być mężczyzna, który na tydzień wcześniej zadeklaruje że jest kobietą - a tydzień po odbiorze nagrody zadeklaruje, że jednak jest mężczyzną). Podobnie jak ostatnio - wbrew oporowi zacofanych feministek jak Martina Navratilowa - mężczyźni czujący się psychicznymi kobietami regularnie wygrywają w kobiecych zawodach sportowych. Psychicznie czuje się kobietą, ale kościec i mięśnie ma męskie, zgarnia puchar/medal/tytuł - i już!
  Pozdrawiam!
  PS. A Kopernik też była kobietą
 • 2019-03-07 15:27 | Alice_

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Najlepiej czarną kobietą. A ten drugi to będzie mężczyzna Inuit, oni chyba jeszcze nie dostali.
  To ideologizowanie sztuki jest nie do zniesienia, mówię to jako feministka, ale ceniąca nade wszystko literaturę.
  Zresztą i tak nie zamierzam się ekscytować więcej tą nagrodą, bo skandal trwa w najlepsze. Choćby od teraz laureatkami miały być tylko same kobiety, feministki i lesbijki, to pozorne rozwiązanie noblowskiego impasu pokazuje, kto tu rządzi. Panowie sobie krzywdy nie dadzą zrobić i będą się nawzajem wspierać do upadłego. Zwłaszcza szemrana postać pana Engdahla jest wielką tłustą plamą hańby na białej kamizelce Akademii. Bawcie się beze mnie.
 • 2019-03-07 17:43 | arkadia

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Nobla dostawały już takie miernoty jak np. D.Fo a pomijano takich gigantów jak Borges lub A. Oz więc nie zdziwi mnie nic.Jeżeli kobiety to może J.C.Oates , mistrzyni krótkich opowiadań tak niedocenianych wśród literaturoznawców
 • 2019-03-07 18:56 | Prowincjusz

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Ta nagroda od zawsze miała charakter polityczny. Teraz zmieniły się kryteria. Grono pominiętych wielkich twórców, jest długaśne, liczne są też postacie zapomniane uhonorowane dla kaprysu akademików.
 • 2019-03-08 06:18 | sławek.m

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  A ja, naiwny myślałem, że Nobel musi być dobrą literaturą. Tak samo jak kiedyś imprezę, wzdragam się przed określeniem kulturalną, wygrała kobieta z brodą, bo inny werdykt obrażał by środowisko LGBT. Teraz Nobel musi być kobietą bo mężczyzna obrazi #mituwerów
 • 2019-03-08 15:54 | zbigniew

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  Dlugo czekalem, marzac o tym, ze Updike albo Roth dostana te nagrode. Nagrode Marqueza w 1982 odebralem prawie osobisty sukces, ze Borghes chocby za Alefa, ale nie tylko, nie dostal, skandal, Cortazar tez sie klania, a Marukami, albo moj ulubiony Irving, to chyba troche nizsza liga. A co do Pan... No coz, Pania Wislawe pokochalem za "tego sie nie robi kotu", a potem juz moja milosc rosla od wiersza do wiersza. A co do Margaret Atwood? Z zainteresowaniem ogladnalem i przeczytalem te dystopie, ale czy ta autorka moze sie rownac z mistrzowstwem Joyce Carol Oates? Albo Doris Lessing? Albi Isabel Allende? (kto jeszcze nie czytal "W srodku zimy" polecam...""
 • 2019-03-11 17:41 | Satoshi Politico

  Re:Nobel w tym roku musi być kobietą. I to podwójnie

  @turek74: Pan też już nie nadąża za biegiem zdarzeń i wartkim nurtem "płynności genderowej". Sam bimorfizm płciowy jest już "out". Dlaczego taka postać, o jakiej Pan pisze, miała by niewolniczo poruszać się między dwoma biegunami bycia albo mężczyzną albo kobietą? W Canadzie doliczono się już kilkudziesięciu grup genderowych a w Niemczech pewnie niebawem zaczną wznosić specjalne wielopiętrowe przybudówki, by pomieścić wszystkie toalety dla przeróżnych "płci" wyzwolonych z okowów bimorfizmu. :-)