Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Putin szuka wyjścia

(15)
Putin proponuje Rosjanom powrót do realnego socjalizmu i ostrzega Stany Zjednoczone przed dalszą eskalacją wyścigu zbrojeń. Do Moskwy wróciła doktryna Breżniewa.
 • 2019-02-20 20:31 | Tanaka

  Szanowny Autorze

  Chciałbym się dowiedzieć czegoś realnego o Rosji. Rosja to jest wielki kraj i nasz sąsiad, zatem przyzwoita znajomość jej spraw jest nie tylko pożyteczna, ale mogąca mieć znaczenie życiowe. Po odfiltrowaniu z tekstu Pana wtrętów o charakterze fantazmatycznym, ideologicznym oraz sprzeczności niewiele jednak zostaje. Czy może Pan napisać o Rosji jeszcze raz, ale rzeczowo, z powagą i objawiając znajomość rzeczy?
 • 2019-02-20 21:58 | Slawomirski

  Re:Putin szuka wyjścia

  Kapitalizm a nie socjalizm jest sprawdzona forma rozwoju gospodarczego. Polacy moga w tej sytuacji spac spokojnie. Nic tak nie szkodzi Rosji jak jej przywodca.
 • 2019-02-20 23:03 | Maciej2

  Re:Putin szuka wyjścia

  Siłą Rosji - kraju totalitarnego, rządzonego przez agresywną mafię - jest słabość jej sąsiadów. Na tym polega rosyjska racja stanu, cała reszta to mydlenie oczu. Dlatego zajmuje się Rosja eksportem chaosu, destabilizowaniem innych państw oraz dążeniem do posiadania tzw. "bezpiecznych granic". Definicję "bezpiecznej" granicy rosyjskiej przytoczył swego czasu min. Radosław Sikorski: jest to granica obsadzona po obu stronach przez rosyjskich żołnierzy.
 • 2019-02-21 10:15 | lubat

  Re:Putin szuka wyjścia

  Putin nie jest oryginalny w tym "szukaniu wyjścia". Tak samo szukają wyjścia Theresa May i UE, prezydent Francji, Włosi, a nawet nasz Wielki Brat - USA. Każdy w swoim zakresie i w rozwiązywaniu swoich problemów.
  Nie zgadzam się z Pana opinią, że Putin w obliczu kryzysów społecznych rozdaje obietnice bez pokrycia. W trakcie swojego przemówienia powiedział, że wszystkie te plany mają swoje źródła finansowania w już istniejących "oszczędnościach" narodu, zgromadzonych w różnych funduszach. Te fundusze tworzone z nadwyżek ze sprzedaży ropy i gazu są tworzone właśnie po to, by płynnie przechodzić przez kryzysy, lub dla realizacji ważnych programów społecznych.
  Programy socjalne, oprócz swojego pierwotnego celu, mają też spełnić ważną rolę gospodarczą: zwiększyć siłę nabywczą ludności, nakręcając tym samym koniunkturę na rynku wewnętrznym. Nie jest to więc forma powrotu do realnego socjalizmu, raczej zaczątki programu socjaldemokratycznego.

  PS. Panie Romanowski, ja rozumiem, że chce Pan "uatrakcyjnić" swój tekst i stąd te wtręty typu: "Putin proponuje Rosjanom powrót do realnego socjalizmu" czy "Do Moskwy wróciła doktryna Breżniewa". One mogą mocno oddziaływać na mało wyrobionych czytelników. Ale niech Pan nie przesadza, bowiem doktryna Breżniewa dzisiaj nijak nie da się zastosować. Dotyczyła ona bowiem "bratnich krajów socjalistycznych", których dzisiaj już nie ma.
 • 2019-02-21 10:53 | J.E. Baka

  Re:Putin szuka wyjścia

  Cóż więcej napisać - kraj, który ma potężną broń atomową i przemysł zbrojeniowy oraz pretensje do mocarstwowości, ale słabą gospodarkę i praktycznie ani jednego sztandarowego produktu cywilnego. No bo z czym kojarzymy Rosję - jest niewątpliwie jeden ponadczasowy i znany wszędzie produkt czyli słynny automat Kałasznikowa, no i jeszcze surowce: ropa, gaz ziemny, węgiel...
 • 2019-02-21 12:55 | Prowincjusz

  Re:Putin szuka wyjścia

  @Tanaka

  "Chciałbym się dowiedzieć czegoś realnego o Rosji"

  cytat z artykułu : wprowadzić w szkołach szybki internet i w wielu kanalizację.

  To państwo prowadzi kilka konfliktów militarnych przeznacza krocie na zbrojenia, ma rozwiniętą kosmonautykę i jednocześnie w wielu szkołach brak sanitariatów. Pan Putin rządzi już niemal dwie dekady. Jest wybitnym politykiem obstrukcjonistą, ale w budowaniu dobrego życia dla swych ziomków wyniki ma żałosne.

  Był taki dowcip o Breżniewie. W zapale oracji wychwalających postępy Związku Radzieckiego, przy wymienianiu licznych sukcesów, zakończył gromko - co drugi obywatel naszego kraju ma buty.

  Za wiele to się tam nie zmieniło.
 • 2019-02-21 20:05 | abs

  cytaty z języków i źródła

  @ autor

  Powiedział "в тишине" czy "потихоньку"? bo to drugie w kontekście to raczej powolutku. Niedokładne tłumaczenia osłabiają wartość tekstu.

  @ redakcja

  Jako wieloletni czytelnik chciałbym zwrócić uwagę na zdarzające się od czasu do czasu (częściej niż kiedyś!) niedostatki w tekstach dot. naszego wschodniego sąsiedztwa. Oczywiście tłumaczenia zawsze są wyzwaniem. Inna rzecz, że czasami lektura źródeł rosyjskojęzycznych (np. strona Радио Свобода) wskazuje braki niektórych publikacji. Ostatnio np. zabrakło mi pogłębionego spojrzenia w tekście Jagienki Wilczak o wypowiedzeniu przez Ukrainę Rosji Traktatu o Przyjaźni.

  Pozdrawiam
 • 2019-02-21 22:16 | steve118

  Re:Putin szuka wyjścia

  Panie Romanowski odnoszę wrażenie, że jak kiedyś nawet był Pan w Rosji to było to bardzo dawno.
 • 2019-02-22 09:59 | Tanaka

  @ Prowincjusz 2019-02-21 12:55 |

  Powiadasz: "Był taki dowcip o Breżniewie. W zapale oracji wychwalających postępy Związku Radzieckiego, przy wymienianiu licznych sukcesów, zakończył gromko - co drugi obywatel naszego kraju ma buty. "

  Dowcip dobry, ale bardzo słaby.
  Przed II wojną, więcej niż co drugi Polak chodził bez butów. W butach zaczął chodzić dopiero po wojnie. Jeszcze więcej poddanych Jego Cesarskiej Mości żyło nie mając butów. Buty zaczęli nosić za czasów ZSRR.
 • 2019-02-22 11:01 | juszczyniak

  1 : 5


  Przebywam dużo poza granicami Polski i mogę stwierdzić, że polskie media w porównaniu z zachodnimi mediami są jednak rusofobiczne. Tak wygląda też duch powyższych komentarzy. Wyjątkiem jest @tanaka, której/którego pytania do autora artykułu są jak najbardziej sensowne; stąd 1:5.

  Za obiektywnymi i sprawdzonymi wiadomościami o Rosji/Putinie można tu szukać jak szpilkę w stogu siana.
  Jakoś jestem przekonany, że ta piątka z 1:5 w Rosji jeszcze nie była, a w takim przypadku negatywne/mainstreamowe wypowiadanie się o kraju i jego ludziach jest proste, jak powtórzenie usłyszanego kawału. • 2019-02-22 17:39 | Prowincjusz

  Re:Putin szuka wyjścia

  Dobry ale bardzo słaby - widzę braki logiki.

  Biorąc pod uwagę straty ludzkie jakie zafundowały bezpośrednio lub przez zaniechanie swym obywatelom kolejne rządy Rosji / Związku Radzieckiego w latach 1914 - 1956 obuwie dla tych co przeżyli + Lend-Lease + zdobyczne z Dalekiego Zachodu mogło zapewnić ich przyrost w stosunku do roku 1913.

  Ja naprawdę dobrze życzę naszym braciom Rosjanom. Ale rządy pana Putina, mimo pewnych sukcesów - tak też je widzę np. Rosja jest samowystarczalna w produkcji zbóż, nieróżni się stopniem zmanipulowania i wyzyskiwania własnego narodu przez wąską kastę rządzących od tych z czasów cara czy komunizmu w budowie.

  Gdyby w 1990 roku prezydentem USA zamiast przyzwoitego ale prostego Busha został genialny wizjoner - niestety brak nazwiska, który zamiast triumfalizmu zaoferował by Rosji realną pomoc gospodarczą i propozycję współpracy międzynarodowej leczącej kompleksy ich duszy dziś żylibyśmy w wiele bezpieczniejszym świecie.
 • 2019-02-24 04:31 | Herstoryk

  Re:Putin szuka wyjścia

  Typowy rusofobiczny artykuł "po linii".

  Wedle oficjalnej propagandy wyjścia szukają obecnie: Putin, Xi Dżingping, Maduro, Khamenei/Rouhani, Raúl Castro/Miguel Díaz-Canel, Kim Jong Un. Pan Romanowski i jego koledzy z chóru propagandzistów nigdy w ich publikacjach nie wspominają/wyjawiają że ci wszyscy szukający wyjścia są przywódcami krajów prowadzących politykę zagraniczną i gospodarczą niezależną od dyktatów USA, a nawet ośmielają się bruździć akcjom i posunięciom Dobrego Imperium.

  Rosyjska obsesja Waszyngtonu i jego politycznych i propagandowych pudelków jest łatwiejsza do zrozumienia, gdy weźmie się pod uwagę niedawną historię - za Jelcyna amerykański lis już był w ogrodzie, już witał się z gąską, wasalizacja Rosji wydawała się tak możliwa i bliska, a tu masz, nastał ten wstrętny Putin i wszystko zepsuł.
 • 2019-03-13 07:59 | perelman

  Re:Putin szuka wyjścia

  Polaczki, już wy się o Rosję nie martwcie. Rosja była jest i będzie. Kiedyś solidarnościowy chuj Putra mówił że rosja już jest na wykończeniu. No i co Putro , chuju polski, Rosja jak była tak jest nadal, a ciebie polska kurwo już nima. Tutaj jakiś polski siurek liczy Rosjanom buty. Chuju polski lepiej policz swoje. A tak wogóle polaczki zobaczymy jak będziecie śpiewać jak Niemcy upomną się o swoje ziemie. Może Buszu was obroni? Będziecie spierdalać jak wasz śmigły z rydzem w 39-tym.
 • 2019-03-13 08:02 | perelman

  Re:Putin szuka wyjścia

  No no, Rosja na pewno upadnie.Już upadła. Cały czas upada. Upada, upada i upaść nie może. Jak to tak, dzielny polski katolicki ludu ?
 • 2019-03-13 08:07 | perelman

  Re:Putin szuka wyjścia

  Zamieszczający tutaj swoje genialne przemyślenia polski katolicki lud używa niewłaściwej formy. Pisze się Sowiecki a nie Rosyjski. Co jest goście, zapomnieliście już ?