Rynek

Deregulacja

DEREGULACJA - usuwanie ograniczeń działalności gospodarczej. Jedno z głównych założeń neoliberalnej polityki ekonomicznej, za oceanem deregulacja została posunięta do granic absurdu: w latach 90. banki inwestycyjne z Wall Street uwolniono od wszelkiego nadzoru państwa. W rezultacie mogły nie tylko zawierać karkołomne transakcje, ale także wymyślać złożone derywaty kredytowe i handlować nimi bez pośrednictwa giełd, rozprzestrzeniając toksyczne aktywa po całym systemie finansowym.

Stąd popularny dziś postulat, by uregulować rynki finansowe. Ponieważ kapitał krąży po całym świecie, a najwięksi gracze finansowi wykorzystują różnice między przepisami poszczególnych państw, nowe reguły gry i instytucje nadzorcze mają mieć charakter globalny. Stworzeniem tej nowej architektury finansowej ma się zająć kwietniowy szczyt G20 w Londynie. Europa nalega na ścisłą regulację, Ameryka chroni swobody swoich banków, a Chiny chcą więcej głosu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, który miałby w przyszłości pilnować globalnych rynków.
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama