Rynek

Deflacja

DEFLACJA - przeciwieństwo inflacji, a więc spadek cen towarów. W Polsce po 1989 r. mieliśmy do czynienia głównie z inflacją, początkowo nawet hiperinflacją, czyli wzrostem cen po kilkaset procent rocznie. Deflacja występuje znacznie rzadziej, ale może być równie groźna dla gospodarki: Japonia cierpiała na nią przez całe lata 90., nie mogąc wydobyć się z tzw. pułapki płynności, w której zerowym stopom procentowym towarzyszy anemiczny wzrost gospodarczy. Deflacja jest niebezpieczna, bo paraliżuje popyt. Widząc spadające ceny, ludzie odkładają zakupy na później, licząc, że towary będą jeszcze tańsze. W rezultacie ceny rzeczywiście lecą na łeb na szyję, konsumenci mają wspaniałe wyprzedaże, ale producenci i handlowcy bankrutują, a recesja się pogłębia. Tak było w USA podczas Wielkiego Kryzysu i tego właśnie boją się dziś ekonomiści, gdy mówią o groźbie deflacji w USA i Europie Zachodniej.

W Polsce deflacja nam nie grozi - na razie mamy do czynienia z dezinflacją, czyli spowolnieniem inflacji. Ceny wciąż rosną, ale znacznie wolniej niż rok temu, głównie za sprawą gwałtownego spadku cen ropy i żywności. By nie dopuścić do rozpętania spirali deflacyjnej u siebie, państwa zachodnie przyjmują pakiety stymulacyjne, mające podtrzymać popyt. Ekonomiści boją się jednak, że tak ogromny zastrzyk kapitału prędzej czy później wywoła gwałtowny nawrót inflacji.
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Między sobą żartują: „Jak poznać biegacza? Sam ci o tym powie”. To już cała subkultura

Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.

Norbert Frątczak
12.01.2025
Reklama